رفتن به نوشته‌ها

معرفی رشته بازیگری به طور کامل

رشته بازیگری در دانشگاه از جمله رشته هایی است که میان علاقمندان به هنر طرفداران بسیاری دارد.هنر بازیگری در ایران قدمتی دیرینه دارد و هدف از ایجاد این رشته دانشگاهی پرورش و مهارت آموزشی به هنرمندانی است که به بازیگری علاقمند هستند تا بتوانند استعداد و توانایی خود در این زمینه را در تلویزیون، تئاتر، سینما و .. به نمایش بگذارند. اگر شما نیز به بازیگری علاقمند هستید پس با ما همراه باشید تا با این رشته بیشتر آشنا شوید.

تعریف بازیگری

رشته بازیگری در واقع رشته هنر جان بخشیدن به شخصیت ها می باشد. به عبارتی دیگر بازیگری به معنی حضور در صحنه است و بازیگران باید درک و شناخت درستی از حالات و رفتار مردم جامعه داشته باشد تا بتواند به خوبی به جای آن ها ایفای نقش نماید. بازیگران برای اجرای یک نقش باید مدتی به تحقیق و بررسی کامل شخصیت آن نقش  و شرایط زندگی و مشکلاتش بپردازند تا بتوانند با او همزاد پنداری کنند و خود را در جای او قرار دهند. از این رو نیاز است که بازیگر از سرعت یادگیری خوب، استعداد و علاقه، هوش خوب و انتقاد پذیری برخوردار باشد تا بتواند در نهایت به موفقیت دست یابد.

نحوه ورود به شغل بازیگری

معمولا در ذهن اکثر افرادی که بازیگیری علاقمند هستند این سوال به وجود می آید که چگونه بازیگر شویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برای ورود به شغل بازیگری می توان پس از فارغ التحصیلی از رشته بازیگری، کارگردانی و ادبیات نمایشی می توان وارد این حوزه کاری شد، البته افراد بسیاری نیز وجود دارند که بدون تحصیلات دانشگاهی و فقط با گذراندن چند دوره کلاس بازیگری توانسته اند وارد این شغل شوند و به جایگاه بالایی دست یابند. معمولا بازیگرانی که دارای اطلاعات و تحصیلات دانشگاهی در زمینه بازیگری هستند دارای موفقیت چشمگیرتری در حوزه کاری که دارند می باشند. داشتن اطلاعات کافی و شناخت لازم از این حرفه به بازیگران کمک می کند که بتوانند نقاط ضعف و عیوب کار خود را مورد بررسی قرار دهند و در جهت رفع آن ها تلاش کنند.

وظایف بازیگر

وظیفه بازیگر تنها ایفای نقش در یک تیم بازیگری و زیر نظر کارگردان نیست، بلکه او مدت زمان زیادی را باید به کارهایی مانند تحقیق و بررسی نقش خود، دادن تست اولیه، تمرین، برقراری ارتباط با مدیر برنامه های خود جهت یافتن نقش های بعدی و .. اختصاص دهد. بنابراین بازیگری نیز همانند هر شغل دیگری دارای سختی های خاص خودش می باشد.

توانایی های مورد نیاز بازیگری

فردی که قصد دارد در رشته بازیگری در دانشگاه ادامه تحصیل دهد نیاز است که حتما یکسری مهارت ها و استعدادهای لازم را داشته باشد تا بتواند در کار خود موفق شود. از جمله این توانایی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

بیان زبانی

فرد باید از توانایی مخابره کردن مناسبی برخوردار باشد به گونه ای که افراد بتوانند متوجه صحبت ها و منظور او شوند.

درک زبانی

به خوبی گوش دهد و مهارت گوش دادن مناسبی داشته باشد تا بتواند ایده و اطلاعاتی که بیان می شود را به خوبی درک نماید.

وضوح سخنوری

بتواند خیلی شفاف و واضح سخن بگوید به طوری دیگران به راحتی متوجه صحبت های او شوند.

به خاطر سپاری

حافظه خوبی داشته باشد به طوری که بتواند تصاویر، متون، اعداد و کلمات را به خوبی بیاد آورد.

درک نوشتاری

توانایی کافی در خواندن مطالب داشته باشد و بتواند مطالب نوشتاری را به خوبی درک کند تا از میان آن اطلاعات لازم را به دست آورد.

ویژگی های یک بازیگر خوب

فردی که رشته بازیگری در دانشگاه را انتخاب می کند و پس از فارغ التحصیلی در این رشته  می خواهد وارد کار بازیگری شود باید ویژگی های زیر را داشته باشد تا بتواند در حوزه کاری خود به فرد موفقی تبدیل گردد.

هوش و خلاقیت: هوش و خلاقیت بازیگر بسیار اهمیت دارد و باید بتواند خیلی سریع با فیلم ارتباط برقرار نماید و فیلم نامه را حفظ کند. خلاقیت بازیگر نیز به نوبه خود مهم است و گاهی برای آنکه بتواند یک نقش را بهتر ایفا نماید نیاز است که خلاقیت داشته باشد.

استقامت، انرژی و توان مناسب بدنی: با توجه به اینکه بازیگران ساعات بسیاری ازشبانه روز را سرکار هستند بنابراین باید از انرژی و توان کافی برخوردار باشند تا بتوانند این شرایط سخت را تحمل کنند و نقش را به بهترین شکل ممکن اجرا نماید. علاوه بر این یک بازیگر باید از نظر ظاهری نیز باید تناسب اندام متناسب با نقش و فیلم داشته باشد.

کار گروهی خوب: هرفیلم و سریالی که ساخته می شود نتیجه ماه ها زحمات و تلاش یک گروه حرفه ای از بازیگران، کارگردان، تهیه کننده و .. است. بازیگر باید از توانایی کار گروهی برخوردار باشد تا بتواند به کمک سایر اعضای تیم به یک نتیجه خوب دست یابند و محصولی با کیفیت تولید کنند.

منظم و پر تلاش باشد

انتقاد پذیر باشد و بتواند انتقادات و پیشنهادات کارگردان و سایر اعضای تیم را بپذیرد.

اطلاعات کافی در مورد انواع قومیت های ایرانی، آداب و رسوم، گویش و لهجه و ویژگی های رفتاری آن ها داشته باشد تا بتواند با قرار گیری در هریک از این نقش ها به خوبی ایفای نقش نماید.

منتشر شده در فرهنگ و هنر

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *