رفتن به نوشته‌ها

معرفی هفت کتابی که تبدیل به بهترین فیلم ها و سریال های تاریخ شدند

اغلب فیلم هایی که از روی کتاب ساخته شدند، پشتوانه قوی تری نسبت به آن هایی که این طور نیستند؛ دارند. هرچند نتایج نا امید کننده هم وجود داشته اما در اکثر اوقات، این موارد نه تنها برای نویسنگان اصلی کتاب خروارها جایزه به دنبال داشته اند بلکه موفق شدند در لیست پر فروش ترین و پر افتخار ترین فیلم ها و سریال ها نیز قرار بگیرند. تفکر نویسنده های زیادی در طول تاریخ سینما تبدیل به نمایشی سمعی_بصری شده و آثار درخشان و بی نظیری را تقدیم مردم دنیا کرده است.

شاهکار هایی مانند پدر خوانده و ارباب حلقه ها که هیچکدام نیازی به تعریف و تمجید بیشتر ندارند نیز جزو همین طیف محسوب می شوند. عمدتا همه علاقه مندان واقعی هنر هفتم، مدام دنبال لیستی برای دیدن می گردند؛ از آنسو خیلی از کتاب خوان ها هم ترجیح می دهند به جای فیلم دیدن کتاب بخوانند. اگر جزو این دو دسته قرار می گیرید ادامه این ملب خیلی برای تان جالب و کاربردی خواهد بود.

 1. رستگاری در شائوشنگ

در اولین گزینه از کتاب هایی که تبدیل به فیلم شدند باید به رستگاری در شائوشنگ پرداخت. این کتاب درباره طوفان ناگهانی زندگی مردی آرام و بی گناه نوشته شده که سر از زندان در می آورد و در حالی که جرمی مرتک نشده باید تا آخر عمر آنجا بماند. داستانی درد آور و باور نکردنی نوشته استفن کینگ درباره رنج، امید و آزادی، که شاید لازم باشد نه یک بار بلکه چندین بار به سراغ آن برویم. نسخه سینمایی در سال 1994 با بازی تیم رابینز و مورگان فریمن ساخته شد. این اثر مدت هاست که به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما یاد می شود.

 1. فهرست شیندلر

فهرست شیندلر نوشته تاثیر گذار توماس کنیلی، نخستین بار در سال 1982 منتشر شد. موضوع کتاب بر اساس داستان واقعی زندگی تاجر آلمانی اسکار شیندلر شکل گرفته است. در بحبوحه جنگ جهانی و کشتار یهودیان، یک کارخانه دار تصمیم می گیرد تا فرشته نجات ادم های بی گناهی باشد که گرفتار جنگ شده اند. در سال 1993 اسیون اسپیلبرگ شاهکار به یاد ماندنی ای از اثر کنیلی، با بازی سم نیل تهیه کرد تا هم اکنون فهرست شیندلر نیز در بین کتاب هایی که تبدیل به فیلم شدند قرار بگیرد.

 1. سکوت بره ها

توماس هریس شخصیتی را خلق کرد به نام هانیبال لکتر، که هنوز با گذشت سال ها به هیچ وجه فراموش شدنی نیست. هرچند دکتر لکتر شخصیتی شرور محسوب می شود اما طرفداران خاص خودش را هم دارد. از روی نوشته های هریس، اقتباس های زیادی انجام شده که شاید بهترین آن ها سکوت بره های جاناتان دمی با بازی، آنتونی هاپکینز و جودی فاستر باشد. با ذکر این مورد حاللا دیگر می دانیم سکوت بره ها هم جزو بهترین فیلم هایی که از روی کتاب ساخته شدند، قرار دارد. در سال 2013 نیز سریالی با نام شخصیت اصلی داستان، هانیبال تولید و با استقبال گسترده ای رو به رو شد.

 1. بر باد رفته

بر باد رفته را اغلب ما با کلارک گیبل با شکوه و ویوین لی زیبا به یاد می آوریم که در محصول 1939 ویکتور فلمینگ نقش آفرینی کردند؛ اما باید بدانید این مارگارت میچل بود که با اثر درخشان خود، باعث شد تا امروزه بر باد رفته را در بین دیدنی ترین فیلم هایی که از روی کتاب ساخته شدند، قرار بدهیم. نسخه سینمایی تفاوت های چندانی با متن اصلی ندارد. هردو این موارد جزو بهترین نمونه ها در دسته خود محسوب می شوند.

 1. پرواز بر آشیانه فاخته

نخستین بار کن کیسی بود که مک مورفی پرواز بر آشیانه فاخته را خلق کرد و باعث شد تا همه شیفتگان سینما نمایش خیره کننده جک نیکلسون در فیلمی به همین نام را هرگز فراموش نکنند. داستان مردی که برای رهایی از جرم خودش را به دیوانگی زده و به آسایشگاهی غیر قابل تحمل فرستاده می شود. بی شک اقتباس ارزشمند میلوش فورمن(کارگردان) در بین لیست بهترین فیلم هایی که از روی کتاب ساخته شدند؛ جای می گیرد.

 1. پیانیست

ولادیسلاو اشپیلمان داستان زندگی خود در جریان جنگ جهانی دوم را نوشت و رومن پولانسکی اثر او را به یکی از فوق العاده ترین کتاب هایی که تبدیل به فیلم شدند؛ مبدل کرد. ماجراهایی که در پیانیست می خوانید و یا می بینید به قدری دردآور و تاثیر گذار است که شاید حتی باور کردنی نباشد. آدرین برودی که نقش اشپیلمان را بر عهده داشت موفق شد تا در 29 سالگی به جوان ترین برنده آکادمی اسکار تبدیل شود. تاریخ سینما هرگز سکانس گریه و قدم زدن او را در خیابان پر از جسد شهر را فراموش نمی کند.

 1. مردی به نام اووه

فردیک بکمن در سال 2012 مردی به نام اووه را منتشر کرد. و خیلی زود کتابش به 30 زبان دنیا ترجمه و به یکی از پرفروش ترین های بین المللی بدل شد. ماجرای زندگی پیرمرد 59 ساله عبوس و بداخلاقی ست که بعد از مرگ همسرش حوصله هیچ کس و هیچ چیزی را ندارد، اما با ورود همسایه هایی ایرانی اوضاع کم کم تغیر می کند. در سال 2016 هانس هولم نسخه سینمایی اثر بکمن را به تاثیر گذار ترین شکل ممکن تولید کرد تا اسم مردی به نام اووه نیز در بین کتاب هایی که تبدیل به فیلم شدند، شنیده شود.

منتشر شده در فرهنگ و هنر

اولین باشید که نظر می دهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *