رفتن به نوشته‌ها

هر آنچه درباره برخورد با کودکان بیش فعال، باید بدانید!

آیا تا به حال به نوع برخورد با کودکان بیش فعال اندیشیده اید؟ آیا می دانید که کودکان بیش فعال چه تفاوتی با سایر بچه ها دارند؟ تا چه حد در زمینه روانشناسی اطفال مطالعه کرده اید و چه روش هایی را برای آموزش تربیت صحیح و درست به کودک می شناسید؟ همه پدرو مادرها با تولد فرزند تمام تلاش خود را در جهت ایجاد محیطی مناسب برای رشد جسمی و ذهنی کودک می کنند، اما در مراحل پس از دوران شیرخواری مقوله شیوه های رفتاری طفل اهمیت خاصی پیدا می نماید.

طی دو دهه اخیر مبحثی با عنوان کودکان بیش فعال در دنیا جنجال زیادی برپا کرد، و در بسیاری موارد با ورود اطلاعات غلط و باورهای نادرست به هر بچه ای که کمی فعالیت بدنی بیشتری نسبت به بقیه همسالان خود داشت لقب بیش فعال می دادند. حال بیایید با هم چند روش برای تربیت کودکان بیش فعال را بشناسیم، تا در مواقع لزوم بتوانیم با فکر و اندیشه درست عمل نماییم.

بیش فعالی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بیش فعالی به مجموعه رفتارهای پرهیجان، همراه با سر صدا و گاها پرخاشگرانه در کودکان زیر 12 سال اطلاق می گردد. البته این به معنای داشتن فرزندی کند ذهن یا غیر قابل کنترل نیست بلکه باید با توجه به اصول صحیح تربیتی روش های برخورد با کودکان بیش فعال را آموخته و او را در رسیدن به زندگی مثبت و موفق یاری نمایید. بچه ای که بیش فعال است از هوش و استعداد بسیار بالایی برخوردار می باشد فقط به دلیل آشفتگی فراوانی که در افکارش دارد قدرت تمرکز کمتری را در آن ها می توان یافت.  ویژگی های مشترک در کودکان بیش فعال شامل موارد ذیل هستند:

1-مدام دست و پای خود را تکان می دهند و نمی توانند بر یک صندلی بدون حرکت بنشینند.

2- به شکلی پر هیجان مدام در حال دویدن و یا از چیزی بالا رفتن است.

3-بازی کردن در سکوت و یا با سرو صدای کمتر را بلد نیست.

4- بسیار صحبت می کند و همیشه حرفی برای گفتن دارد.

5- در زمان فعالیت های بدنی به هیچ عنوان احساس خستگی نمی کند.

6- حرف های والدین را نمی شنوند و اطاعت نمی کنند.

7- زمانی که کاری را شروع می کنند نصفه رها کرده و اتمام فعالیت را به فراموشی می سپارند.

8- به سختی به رخت خواب می روند و یا در خواب بی قرار هستند.

9- ممکن است با فعالیت هایی که به نظرشان جنبه بازی دارد خود را به خطر بیاندازند.

فراموش نکنید تمام رفتارهایی که در بالا ذکر شد باید حداقل به مدت 6 ماه در یک کودک مشاهده شود. تربیت کودکان بیش فعال از نظر بسیاری والدین غیر ممکن به نظر می رسد. نوع برخورد شما با کودکی که از بیش فعالی رفتاری برخوردار است، اهمیت بالایی دارد، البته به خوبی می دانیم که کاری طاقت فرسا و سخت را در پیش دارید، اما به یاد داشته باشید کودک در اصول رفتاری خود هیچ تقصیری نداشته و تنها یک بمب پایان ناپذیر از انرژی را با خود حمل می کند.

شیوه های درست رفتار با کودک بیش فعال و نحوه آموزش آن ها

برای موفقیت در تربیت کودکان بیش فعال کافی است به موارد ذیل با دقت عمل نمایید.

1-نقش حیوانات خانگی را بی اهمیت نشمارید

شاید گمان کنید با وجود یک بچه بیش فعال دیگر جایی برای نگهداری از یک حیوان خانگی نخواهید داشت. فراموش نکنید کودک در ارتباط با حیوان خانگی مسئولیت پذیری را می آموزد و می تواند در طول روز با بازی و فعالیت های شاد در کنار آن ها بخش عمده ای از انرژی خود را تخلیه نماید.

2- قدرت تمرکز کودک را بالا ببرید

یک کودک بیش فعال قادر نیست به خوبی بر موضوعات مشخص تمرکز نماید. شما باید درموقع انجام یک فعالیت خاص مانند نوشتن تکالیف یا درست کردن کاردستی، زمان تعیین کنید. کودک باید بداند در چه محدوده زمانی فرصت دارد تا مسئولیت خود را به پایان برساند. برای این کار از یک ساعت یا کورنومتر بهره بگیرید.

3- وسایل سرگرمی برای کودک در نظر بگیرید

یکی دیگر از مهمترین نکات در تربیت کودکان بیش فعال این است که بتوانید با بازی و سرگرمی علاوه بر بالا بردن قدرت تمرکز در آن ها انرژی شان را نیز تخلیه نمایید. استفاده از ابزار یا وسایلی برای سرگرم کردن بچه ی بیش فعال تا حدود زیادی می تواند شما را در برقراری آرامش در منزل یاری بخشد.

4- وسایل اسقاطی را در اختیارش بگذارید

کودکان بیش فعال علاقه زیادی به تجسس در وسایل منزل دارند. خیلی از این بچه ها به جان وسایل خانه افتاده و آن ها را تجزیه می کنند. شما می توانید لوازمی که ترجیحا از پیچ و مهره های زیادی برخوردارند و دیگر قابل استفاده نیستند، را در اختیار طفل بگذارید تا ساعات ها سرگرم باز کردن قطعات و کنکاش در شیوه ساختش شود.

5- خواب با کیفیت مهمترین عامل آرامش کودک

کودکان بیش فعال معمولا از خواب خوبی برخوردار نمی باشند. آن ها در طول شب بارها از رخت خواب بیرون آمده و یا در زمان خواب نیز تحرک زیادی دارند. بهتر است با تجویز پزشک از داروهای آرامبخش مخصوص اطفال بیش فعال استفاده نمایید تا فرزندتان در موقع خواب با آرامش بالاتری بخوابد. هر اندازه ساعات بیشتری را در خواب عمیق سپری کنند، آرامش قابل توجه تری  در زمان بیداری خواهند داشت.

6- رژیم غذایی مناسب

کودک بیش فعال نباید از خوراکی های حاوی کافئین بیش از اندازه استفاده نماید. کافئین به عنوان یک ماده انرژی زا کودک را به هیجان بالاتری دچار می کند. شیرینی جات، شکلات، نوشابه، فست فود و قهوه را به کمترین میزان مصرف برسانید.

منتشر شده در کودکان و والدین

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *