رفتن به نوشته‌ها

ترفند هایی برای تشویق کودکان در نوشتن تکالیف

قطعا نوشتن تکالیف مدرسه، برای همه ما کار سخت و دشواری می باشد حتی اکنون که با وجود بیماری کرونا مدارس تعطیل هستند. اکنون هم دانش آموزان به مدرسه نمی روند، درس خواندن و نوشتن تکالیف سخت تر است.

برای این که بتوانیم کودکان را تشویق به درس خواندن کنیم، نمی توانیم با زور یا اجبار این‌ کار را انجام دهیم، زیرا کودکان از درس خسته می شوند و با علاقه تکالیف ها را انجام نمی دهند. البته اکنون مدارس مجازی هم دلیلی شده تا کودکان و دانش آموزان تنبلی کنند و درس های خود را نادیده بگیرند.

برای این که این مشکلات رفع شود، شما می توانید با ساده ترین راه ها، آن ها را تشویق کنید و حتی باعث شوید که درس های مجازی را بهتر از درس های حضوری متوجه شوند.

روش هایی برای تشویق کودکان

تشویق کودکان به انجام تکالیف، کار دشواری به نظر می رسد، اما با راهکارهایی که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، می توانید کودکانتان را به راحتی تشویق کنید تا کارها و تکالیف های خود را انجام دهند. برخی از این روش ها عبارت اند از:

پاداش بدهید

زمانی که پاداشی برای کودکانتان در نظر بگیرید، آن ها تشویق می شوند که کارهای خود سریع تر انجام دهند تا به جایزه برسند. این هدیه می تواند از کالاهای مورد علاقه کودکانتان باشد یا حتی کاری که او خیلی علاقه به انجام دارد، باشد.

مثلا می توانید آن ها را به پارک ببرید یا حتی خوراکی تهیه کنید و پس از انجام دادن تکالیفشان، خوراکی ها را به آن ها بدهید. این کار باعث می شود تا فرزند شما برای انجام دادن تکالیف تلاش کند و درس های خود را خیلی خوب بخواند تا شما را راضی نگه دارد.

برنامه ریزی کنید

ایام مدرسه در کرونا، به گونه ای است که بچه ها اصلا برنامه ریزی ندارند، درس و اوقات فراغات را با یکدیگر مخلوط کرده اند. با برنامه ریزی درست می توانید به کودکان یاد دهید که هر کاری را سر تایم معین انجام دهند.

البته برنامه ریزی نباید به گونه ای باشد که فرزند شما از درس خسته شود و اصلا سرگرمی نداشته باشد. هم سرگرمی و هم درس باید طبق تایم و ساعت مشخصی باشند. برای این که بتوانید یک برنامه ریزی درست برای کودکانتان تهیه کنید، می توانید از مشاورها کمک بگیرید یا این که طبق ساعت های درسی، خودتان یک برنامه مناسب برای کودکتان فراهم کنید.

سخت نگیرید

نوشتن تکالیف مدرسه برای برخی از بچه ها دشوار است و امکان دارد که در هنگام نوشتن یا درس خواندن، دچار اشتباه شوند. اگر این اتفاق افتاد اصلا به آن ها سخت نگیرید و سعی کنید که با آرامی آن ها را تشویق به درس خواندن یا نوشتن تکالیف کنید‌.

هرچه به آن ها ایراد بگیرید، کودکان هم بیشتر از درس فرار می کنند و علاقه خود را نسبت به درس از دست می دهند. ممکن است هرکس در هنگام یاد گیری مطالب جدید دچار اشتباه شود، نباید با ایراد گرفتن باعث شویم که از درس خسته و آزرده شود.

به آن ها کمک کنید

اگر به فرزندانتان در نوشتن تکالیف مدرسه کمک کنید، آن ها بهتر می توانند درس بخوانند و حتی کمی فشار مشق ها و تکالیف ها، برای آن ها کم تر می شود. همچنین فرزند شما یاد می گیرد که مشورت کند و در حل کارها، از شما کمک بخواهد.

البته این کمک کردن هم نباید طوری باشد که کودک تمام کارهایش را به شما واگذار کند و خودش هیچ فعالیتی نداشته باشد. زمانی که شما در هنگام نوشتن تکالیف به آن ها کمک می کنید، تشویق می شوند که کارهایشان را زودتر تمام کنند و شما را به نوعی خوشحال کنند.

به آن ها قدرت تصمیم گیری بدهید

اگر فرزند شما علاقه نداشت که صبح ها تکالیف خود را انجام دهد، اصلا اصرار نکنید. زیرا برخی از بچه ها در ساعت مشخصی درس را متوجه می شوند و ممکن است از صبح تا ظهر مغز آن ها کشش یادگیری نداشته باشد.

البته با توجه به وضعیت حال که تمام مدارس مجازی شده و اکثرا معلم ها از صبح تا ظهر درس می دهند، شما نوشتن تکالیف مدرسه را به عصر واگذار کنید تا هم فرزندتان خسته نشود و هم بتواند کارهای با کیفیتی تحویل دهد.

تکالیف ها را اولویت بندی کنید

زمانی که یک فرد شروع به انجام کاری می کند، قطعا در اول کار انرژی بیشتری دارد. زمانی که شما تکالیف فرزندانتان را اولویت بندی کنید، آن ها درس های مهم تر مثل ریاضی و.. را اول انجام می دهند و درس هایی که نیاز به تمرکز کم تری دارند، در آخر.

زمانی هم که تکالیف ها و درس ها اولویت بندی شوند، کودک مجاب می شود که آن ها را تمام کند و هرچه درس راحت تر می شود، او هم خوشحال تر می شود. به گونه ای که احساس می کند درس ها را خیلی خوب یاد می گیرد.

تنبیه نکنید

به هیچ وجه کودکتان را برای ننوشتن تکالیف، تنبیه نکنید. اصلا به آن ها نگویید که چون کیفیت درس پایین بوده یا نتوانسته یکی از تکالیف را تمام کند، او را به پارک یا مهمانی نمی برید.

این کار باعث می شود که فرزندتان آسیب روحی ببنید و حس کند که از پس انجام کارها بر نمی آید. حتی اگر برای نوشتن تکالیف فرار می کند، آن را با ملایمت و رفتار درست، مجاب به درس خواندن کنید.

منتشر شده در کودکان و والدین

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *