رفتن به نوشته‌ها

چه مواد خوراکی برای جایگزینی بکینگ پودر مناسب هستند

کیک و شیرینی پزی سرشار از احساس خوب هستند، اما همه ما حداقل یکبار وقتی تصمیم به پختن کیک گرفته ایم با جای خالی بعضی از مواد مانند بکینگ پودر مواجه شده ایم. اگر شما هم با این مشکل رو به رو شده اید اصلا نگران نباشید چون در این مقاله ما چند مواد خوراکی به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید به جای بکینگ پودر از آنها استفاده کنید.

بکینگ پودر چیست؟

حتی کسانی که به صورت مرتب در خانه خود کیک و انواع شیرینی ها را درست می کنند، ممکن است هرگز به این فکر نکرده باشند که بکینگ پودر چیست یا چگونه کار می کند؟ این ماده غذایی چه کاری انجام می دهد که بودن آن در کیک و شیرنی ها الزامی است و اگر وجود نداشته باشد هیچ شیرینی ای خوب پخته نمی شود. به طور خلاصه، بکینگ پودر عامل انجام شدن یک فرایند شیمیایی در کیک است که موجب پف کردن کیک ها، کلوچه ها، نان و موارد دیگر می شود.

بکینگ پودر حاوی بیکربنات سدیم است( که بیشتر به عنوان جوش شیرین شناخته می شود) و یک نوع اسید که باعث تولید کربن دی اکسید می شود، و افن ها همان چیزهایی هستند که باعث پخت خوب مواد و پف کردن آنها می شوند.

اگرچه بکینگ پودر ساختار شیمیایی منحصر به فردی دارد، اما سایر ترکیبات می توانند نتیجه مشابهی در پخت مواد بگذارند، اگرچه شاید تاثیر این مواد دقیقا مانند بکینگ پودر نباشد اما در مواقع ضروری می توان به عنوان جایگزین بکینگ پودر از آنها استفاده کرد.

  1. جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که برای تاثیر درست و مناسب مواردی که در ادامه به شما خواهیم گفت، بسیار مهم است و باید از آن استفاده کنید. جوش شیرین اگر با اسید مخلوط شود می تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. فقط بخاطر داشته باشید، هنگام استفاده از جوش شیرین با یکی از این اسیدها، باید نسبت اسید به جوش شیرین 1 به دو باشد، یعنی جوش شیرین باید دو برابر مقدار اسیدی که استفاده کرده اید باشد. برای مثال اگر یک قاشق چای خوری اسید استفاده کرده اید باید 2 قاشق چایخوری جوش شیرین استفاده کنید تا این ترکیب به عنوان جایگزین بکینگ پودر در کیک به خوبی کار خود را انجام دهد و نتیجه رضایت بخشی به شما بدهد.

  1. کرم تارتار

کرم تارتار یا همان پتاسیم تارتارات، یک پودر سفید لطیف و بی بو است که ماده بسیار مناسبی برای استفاده در شیرینی پزی است اما کمتر کسی با آن آشنایی دارد. خبر خوب این است که، باور کنید یا نه، این پودر سفید یک اسید است. و شما می توانید از آن به همراه جوش شیرین استفاده کنید تا جانشینی برای بکینگ پودر باشد. خامه تارتار را به جوش شیرین اضافه کنید تا همان واکنشی که بکینگ پودر در شیرینی ها انجام می دهد را دریافت کنید.

  1. ماست ساده

حتما با دیدن نام ماست تعجب کرده اید و برای تان سوال شده که آیا واقعا می شود ماست را به عنوان جایگزین بکینگ پودر استفاده کرد‌؟ باید بگوییم بله، این امر کاملا شدنی است. به لطف فرایند تخمیر که طی آن ماست ایجاد می شود، ماست نیز به عنوان یک اسید در نظر گرفته می شود. شما می توانید از ماست به همراه جوش شیرین استفاده کنید تا کیک و شیرینی تان پف کند. اما به یاد داشته باشید، بدون وجود جوش شیرین، ماست هیچ کمکی به پخت شیرینی شما نمی کند پس حتما جوش شیرین را استفاده کنید.

  1. باتر میلک

همانطور که از اسمش مشخص است، باتر میلک یک نوع فرآورده لبنی است که بسیاری از اوقات در تهیه کیک و شیرینی از آن استفاده می شود و حتی می توان به عنوان جایگزین بکینگ پودر در کیک نیز از مخلوط کردن آن با جوش شیرین استفاده کرد.

باتر میلک خانگی را می توان از مواد مختلفی مانند شیر، ماست، خامه ترش و کرم تارتار درست کرد. بدیهی است که کیفیت و غلظت باتر میلک خانگی قابل مقایسه با نوع آماده آن نیست، اما اگر آن را در هیچ فروشگاهی پیدا نکردید می توانید به در خانه آن را تهیه کنید. برای استفاده به عنوان جایگزین بکینگ پودر کافی است دو قاشق چای خوری باتر میلک را به همراه یک قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید تا یک ماده مخمر عالی داشته باشید.

  1. لیمو

خاصیت اسیدی لیمو برای همه مشخص است، لذا می توان از آن به عنوان جایگزین بکینگ پودر در تهیه کیک و شیرینی هم استفاده کرد. تنها چیزی که نیاز دارید یک لیمو و قاشق است. یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که سعی کنید از لیموی تازه استفاده کنید نه آبلیموهایی که به صورت آماده در بازار وجود دارند، آبلیموهای آماده ترکیباتی مانند نگهدارنده دارند که باعث می شود تاثیر آن به عنوان یک اسید کاهش پیدا کند.

  1. سرکه

سرکه یکی از مواد خوراکی است که در تمام خانه ها وجود دارد و از آن در خوراکی های مختلفی استفاده می شود. اگرچه هر نوع سرکه در ترکیب با جوش شیرین می تواند به عنوان جایگزین بکینگ پودر عمل کند، اما بهتر است از سرکه هایی که طعم خاصی ندارند مانند سرکه سفید یا سرکه سیب استفاده کنید.

مواد خوراکی مختلفی وجود دارند که می توان از آنها به جای بکینگ پودر استفاده کرد، اما بهتر است همیشه بکینگ پودر آماده استفاده کنید چون تاثیر هیچکدام از این مواد به خوبی آن نخواهد بود.

منتشر شده در آشپزی و تغذیه

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *