مناسب ترین غذا برای فصل زمستان

بهترین غذا برای فصل زمستان غذاهایی هستند که باعث گرم شدن بدن می شوند و هم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا ما بتوانیم در برابر بیماری ها مقاومت کنیم و یا حتی بیمار نشویم. به طور مثال: ریزمغذی های که در مواد معدنی به وفور یافت می شوند در این فصل سرد توصیه می شود.

می توان گفت؛ کمبود ریزمغذی ها که شامل؛ آهن، مس و روی می شود می تواند مکانیسم های تولید گرما را در بدن ما افزایش دهد به طوری که افرادی که کمبود آهن دارند در مقایسه با افراد عادی در برابر هوای سرد مقاومت کمتری را بدن شان از خود نشان می دهد پس در نتیجه می توان گفت که آهن نقش موثری در تنظیم دمای بدن دارد.

درفصل زمستان با توجه به اهمیت مواد معدنی در سلامت فرد گنجاندن منابع غنی از مس روی و آهن مثل: گوشت و جگر و ماهی در برنامه غذایی ضروری است. باید این نکته را بدانیم که در فصل سرد زمستان بدن کمتر احساس نیاز به آب نشان می دهد و ما کمتر تشنه می شویم اما باید از تامین آب مورد نیاز بدن خود باید مطمئن شویم. پس غذا برای فصل زمستان از مهم ترین مسائلی است که باید بدان توجه نمود.

بهترین غذاها برای زمستان,بهترین غذاها برای فصل زمستان,غذا برای فصل زمستان,

مزاج فصل زمستان چیست؟

هر فصلی مزاج خاص خودش را دارد مزاج زمستان سرد و تر است پس غذایی که درفصل زمستان استفاده می کنیم باید سردی و تری آن با سردی و تری زمستان تداخل پیدا نکند چرا که سردی را در بدن افزایش می دهد، به همین دلیل ما در فصل سرما باید غذاهای گرم مصرف کنیم. به طور کلی غذا برای فصل زمستان کم نیست. غذاهایی مثل: شیر گوسفند، کره، بالنگ، خرما، انگور در میوه ها؛ نعناع و کلم در گروه سبزیجات، گردو و بادام زمینی و فندق در گروه آجیل ها، و بوقلمون و گوسفند جز خوراکی های با طبع گرم می باشند و مصرف کردن آن ها در فصل سرد بسیار مفید است.

چه گوشتی بخورید؟

برای فصل زمستان بدن ما به حرارت بالاتری برای مقابله با سرما نیاز دارد که ما باید از غذاهای گرم مزاج بیشتر استفاده کنیم. بهترین غذا برای فصل زمستان غذایی است که با گوشت تهیه شود و همچنین نیاز فرد در این فصل هم به غذا افزایش می یابد اما اینکه چه گوشتی استفاده کنیم؟ گوشت قرمز گوسفندی مصرفش بیشتر مورد تایید می باشد. گوشت های گوساله و گاو سودازا هستند و بهترین گوشت همان گوشت گوسفندی است که برای زمستان توصیه می شود همچنین می توان از آبگوشت، آش شله قلمکار، ترخینه و… استفاده کرد اما در کل آش هایی که مقدار کمی گوشت دارند مورد تایید نیستند، مثلا آش رشته که ممکن است باعث انسداد بعضی مسیرهای عروقی نیز شود. آش مفید برای فصل زمستان و سرما آش شله قلمکار است.

بهترین غذاها برای زمستان,بهترین غذاها برای فصل زمستان,غذا برای فصل زمستان,

آش و حلیم را به این روش بپزید

از غذاهای برای فصل زمستان می توان به حلیم اشاره کرد که مصرف آن برای زمستان مفید است اما مصرف حلیم بهتر است با کمی نخود پخته و دارچین مصرف شود. بجای سوپ جو می توانید از سوپ گندم استفاده کنید چرا که سوپ جو خاصیت سردی دارد اما اگر می خواهید از جو استفاده کنید بهتر است که آن را به همراه عدس بپزید. یکی دیگر از غذاهای مناسب فصل زمستان آش انار می باشد. از مصرف این میوه ها غافل نشوید؛ به، سیب، گلابی و انار( با گلپر) باید در زمستان به دلیل گرمی معتدلی که دارند مصرف شوند تا بتوانند بدن را گرم نگه دارند. در صورتی که مصرف کردن غذاهای سرد اصلا توصیه نمی شود مثلا کسانی که در شب یلدا هندوانه مصرف می کنند اصلا مورد تایید نیست. همچنین نوشیدنی های که با آب سرد تهیه می شوند مناسب برای سرما نیستند انجیر خیس خورده در آب می تواند بسیار مفید به خصوص برای افراد مسن باشد شیره انگور و کشمش هم بسیار مفید است.

بهترین غذاها برای زمستان,بهترین غذاها برای فصل زمستان,غذا برای فصل زمستان,

با این ادویه ها غذا را طعم دار کنید

دارچین یکی از ادویه هایی است که در غذاهای برای فصل زمستان مورد استفاده قرار بگیرد غیر از دارچین می توان از آویشن زنجبیل و ادویه های که طبع گرم دارند را مورد استفاده قرار دهیم.

گوجه و خیار غدغن

سبزی های که در زمستان می تواند بسیار مفید باشد و در کنار چیز های دیگری غذا برای فصل زمستان مورد استفاده قرار گیرد سبزی های مثل: گل کلم کرفس و چغندر و کلم است که می تواند در بدن حرارت ایجاد کند و هضم راحتی دارد. سبزی های دیگری نیز برای فصل زمستان مناسب هستند و مزه تندی دارند مثل شاهی، ترخون و…همچنین باید از مصرف سیفی جات سرد مثل خیار گوجه و کاسنی پرهیز کرد.

نکاتی که باید آویزه گوش کنید

ماهی ازجمله غذای مناسب برای فصل زمستان نیست اما اگر تمایل به مصرف آن دارید بهتر است آن را همراه با روغن کنجد سرخ کنید و بعد از خوردن ماهی 1یا2 عددخرما مصرف شود.در زمستان می توانید شلغم را بخارپز، آب پز کنید و مصرف کنید چرا که شلغم ضد سرما خوردگی است.

اگر ماست استفاده می کنید به دلیل سردی موجود در آن بهتر است با پونه و نعناع مصرف شود.

اشتراک گذاری: