رفتن به نوشته‌ها

بهترین تغذیه مناسب برای خوش اندامی

تغذیه مناسب برای خوش اندامی بسیار اهمیت دارد و به عبارتی می توان گفت تناسب اندام هر فرد رابطه مستقیمی با نوع و میزان مواد غذایی که مصرف می کند دارد. بنابراین برای داشتن اندامی ایده آل همواره باید از مواد غذایی سالم به میزان کافی استفاده نمود. با ما همراه باشید تا با رژیم غذایی سالم برای خوش اندامی بیشتر آشنا شوید.

مصرف مقادر فراوان آب و نوشیدنی های بی کالری

مصرف مقدار کافی آب در تغذیه مناسب برای خوش اندامی بسیار اهمیت دارد، زیرا در بیشتر مواقع افراد تشنگی را با  گرسنگی اشتباه می گیرند و هر بارکه احساس گرسنگی دارند شروع به خوردن خوراکی و مواد غذایی می کنند. در صورتی اگر همان موقع یک لیوان آب مصرف کنند احتمال آنکه احساس گرسنگی کاملا رفع شود وجود دارد و بدن به این روال اشتباه عادت کرده است که نیاز به تغییر دارد. با استفاده از این تکنیک می توان از مصرف کالری بیش از نیاز بدن جلوگیری نمود.

قرار دادن پروتئین در هر وعده غذایی

پروتئین در رژیم غذایی مناسب برای خوش اندامی بسیار اهمیت دارد. با مصرف پروتئین  بدن برای مدت زمان بیشتری احساس سیری خواهد داشت. در صورتی که با مصرف کربوهیدرات و چربی بدن سریعتر احساس گرسنگی می کند. علاوه بر مصرف میزان کافی پروتئین  فرآیند سوزاندن چربی ها را تسهیل می بخشد. پروتئین مورد نیاز بدن را می توان از منابعی مانند گوشت بدون چربی، سفیده تخم مرغ، ماست، غذاهای دریایی، سویا، حبوبات، مغزها، پنیر تامین نمود.

همیشه صبحانه بخورید

برخلاف تصورخیلی از افراد که فکر می کنند حذف صبحانه باعث کاهش میزان کالری مصرفی و لاغری خواهد شد، بلکه افزایش وزن هم به دنبال خواهد داشت. در یک تغذیه مناسب برای خوش اندامی حتما باید وعده غذایی صبحانه وجود داشته باشد. نخوردن صبحانه موجب می شود که فرد سریعتر احساس گرسنگی پیدا کند و تا پیش از وعده نهار شروع به ریزه خواری و مصرف کالری بیشتر نماید. در صورتی که خوردن یک صبحانه سالم می تواند به میزان قابل توجهی جلوی ریزه خواری های فرد را بگیرد. در یک صبحانه کامل باید شیر کم چرب،  میوه و غلات پر فیبر وجود داشته باشد.

مصرف فیبر در وعده های غذایی

فیبر یکی از مهم ترین مواد غذایی مورد نیاز بدن جهت عملکرد مناسب سیستم گوارشی است. مصرف فیبر کلسترول خون را کاهش می دهد و به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک می کند. از بهترین منابع فیبر می توان به لوبیا، جو دوسر، انواع میوه و سبزیجات، غلات کامل و .. اشاره نمود.  بر اساس تغذیه مناسب برای خوش اندامی زنان در طول روز به 25 گرم فیبر و مردان به 38 گرم فیبر نیاز خواهند داشت.

جایگزین نمودن سبزیجات با پاستا

در رژیم غذایی مناسب برای خوش اندامی باید تا جایی که می توان مصرف پاستا و نان را کاهش داد و مصرف سبزیجات را جایگزین آن نمود. سبزیجات به دلیل میزان فیبر و ویتامین هایی که دارد نقش مهمی در تامین سلامت بدن فرد خواهد داشت و از طرفی سرعت سوخت و ساز بدن را نیزتامین می کند. بنابراین با کاهش مصرف پاستا و مصرف بیشتر سبزیجات می توان به راحتی شاهد کاهش وزن و تغییر سایز به مرور زمان خواهید بود.

استفاده از میان وعده های کوچک در طول روز

مصرف میزان کالری کمتر از مقدار کالری که بدن می سوزاند می تواند موجب کاهش وزن فرد گردد. اما این تکنیک برای افرادی که دائما در طول روز گرسنه هستند نمی تواند چندان آسان باشد. بنابراین بهتر است که افراد روزانه 4 الی 5 وعده و میان وعده کم حجم و کم کالری استفاده نمایند تا راحت تر بتوانند میزان اشتها خود را کنترل نمایند. توصیه می شود که هر فرد کالری مورد نیاز بدن خود در طول روز در میان وعده هایی که مصرف می کند تقسیم نماید تا ضمن تامین انرژی مورد نیاز بدن از مصرف مواد غذایی بیش از حد و افزایش وزن جلوگیری نماید.

یادداشت غذایی روزانه داشته باشید

یکی از کارهایی  که جهت گرفتن رژیم غذایی مناسب برای خوش اندامی باید انجام داد تهیه یک دفترچه جهت یادداشت خوردنی ها و آشامیدنی هایی است که در طول شبانه روز مصرف می کنید. با استفاده از این روش در پایان روز می توانید میزان کالری که مصرف کرده اید در صورتی که بیشتر از مقدار مورد نیاز بدنتان بود آن را کاهش دهید. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که تمام روزهای هفته یادداشت غذایی تهیه می کنند در فرآیند کاهش وزن نسبت به افرادی که فقط یک الی دو روز در هفته این کار را انجام می دهند موفق تر عمل می کنند و کاهش وزن بیشتری خواهند داشت.

خواب به میزان کافی

میزان تولید هورمون محرک اشتها در بدن با مقدار کمبود خواب رابطه مستقیم دارد، یعنی به میزانی که فرد بیشتر دچار کم خوابی باشد این هورمون بیشتر تولید می شود. از طرفی کمبود خواب می شود هورمون سیری یا لپتین نیز کمتر ترشح شود. بنابراین باید حتما در طول شبانه روز خواب و استراحت کافی داشته باشید.

منتشر شده در آشپزی و تغذیه

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *