رفتن به نوشته‌ها

روش خشک کردن بادام و گردو تازه

خشک کردن گردو و بادام تازه چندان کار سختی نیست و می توانید طی دو مرحله آن را انجام دهید که ما سعی کرده ایم در این مقاله این دو مرحله را توضیح دهیم. مرحله اول مربوط به جدا کردن پوست سبز گردو و بادام و مرحله دوم شکست گردو و بادام است. اگر مراحل مربوط به خشک کردن گردو و بادام را به درستی انجام دهید مغز گردوها و بادام ها کامل و درست جدا خواهند شد و تا مدت زیادی بدون خراب و فاسد شدن می مانند و می توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید.

قبل از اینکه سراغ خشک کردن گردو برویم باید در ابتدا زمان برداشت ان را بدانیم. چه زمانی می توانیم گردو را برداشت کنیم؟ زمانی که پوست گردو به رنگ سبز بود می توانید آن را برداشت کنید اما در صورتی که وقتی پوست گردو را فشار دادید اثر انگشت تان روی آن بماند بدون سیاه شدن پوست زیر آن این مورد نشان دهنده این است که مغز گردو کاملا آماده است. در ادامه مقاله روش خشک کردن گردو تازه در خانه را برای شما توضیح خواهیم داد.

بخش اول: جدا کردن پوست و شستن گردوها

 بهترین زمان برای برداشت گردو زمانی است که پوستش هنوز سبز است. برای خشک کردن بادام و گردوتازه باید پوست آن به گونه ای باشد که پوست آن به آسانی و با دست جدا شود که نشان دهنده رسیدن و آماده بودن گردوها می باشد. اما معمولا گردو ها بسته به منطقه ای که هستند در فصل مرداد و شهریور آماده برداشت می شوند.

برای برداشت و چیدن گردو از درخت حتما از دستکش استفاده کنید چرا که دست و لباس شما ممکن است سیاه شود و به سختی پاک شود.

برای جدا کردن پوست سبز گردو چند روش را انجام دهید:

گردو را می توانید زیر کفش خود قرار دهید و با غلتاندن آن روی زمین پوست آن را به آسانی جدا کنید اما اگر شما فشار زیادی وارد کنید ممکن است باعث آسیب به گردو شود پس باید فاصله مناسبی ایجاد کنید.

از یک تکه سنگ بزرگ یا تخته محکم چوبی می توانید استفاده کنید

با استفاده از چکش می توانید ضرباتی را به پوست بادام و گردو وارد کنید و پوست آن ها را جدا کنید

اگر عجله ندارید می توانید چند روی را صبر کنید تا به مرور زمان پوست گردو خودش خشک شود تا پوست آن به راحتی جدا شود.

بعد از پوست کندن گردوها را داخل ظرف آب سرد بیندازید و گردوهایی که روی آب شناور می شوند را دور بیندازید چرا که داخل آنها پوک است.

روش دیگر خشک کردن گردو با پوست این است که در یک مکان با تهویه هوای مناسب  آن ها را قرار دهید و پارچه تمیزی را در یک سالن یا اتاق دارای تهویه مناسب و دور از نور مستقیم خورشید پهن کنید و اجازه دهید به مدت دو هفته گردوها روی آن بمانند تا رنگ پوست شان قهوه ای شود.

هر چند روز گردوها را یک بار جابه جا کنید تا همه قسمت های پوست به طور کامل خشک شود.

اگر بارندگی وجود نداشته باشد و در معرض نور مستقیم خورشید نباشند این کار در فضای باز حیاط هم قابل انجام است.

اول از همه بررسی کنید که گردوها به طور کامل خشک شده باشند زیرا اگر گردوها هنوز مرطوب باشند و آن ها را جمع کنید امکان کپک زدن و خرابی آنها وجود دارد.

می توانید چند گردو را برای اطمینان بشکنید پوست و مغز گردو تازه باید کاملا خشک ترد و شکننده  باشد.

بعد از خشک کردن بادام ها و گردوهامی توانید آنها را در کیسه یا سبد توری نگه داری کنید و جایی خنک و خشک نگه دارید شما می توانید گردو را برای زمان طولانی نگه دارید که این کار بسته به کیفیت آن هاست.

فریز کردن

شما می توانید برای نگهداری بادام و گردو آن ها را در ظرفی در بسته قرار دهید و درون فریزر نگهداری کنید. نیم ساعت قبل از مصرف آن ها را از فریزر بیرون آورید تا یخ زدایی شوند طعم و مزه تازه در این روش کاملا حفظ می شود.

برای خرید گردو و بادام تازه باید به نکاتی توجه کنید:

بادام و گردوهایی را بخرید که پوست شان ترک خورده باشد

خشک کردن بادام نسبت به خشک کردن گردو کمی آسان تر و راحت تر است.

نکات مهم:

اگر گردو و بادام را مستقیم در معرض نور خورشید قرار دهید مغز آن ها سیاه می شود باید در مکانی که هم سایه باشد و هم کمی افتاب نگه داری شود.

در مناطقی که نور آفتاب ملایم است می توان گردو و بادام را بعد از پوست گیری در افتاب ملایم خشک کرد.

دمای محیط برای خشک کردن بادام و گردو باید بیشتر از 25 درجه سانتی گراد نباشد.

انبار اصلا مناسب خشک کردن بادام و گردو نیست.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *