رفتن به نوشته‌ها

چطور می توان گواهینامه بین المللی دریافت کرد؟

راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی

گواهینامه بین المللی یا همان IDP، دفترچه یا سند رسمی می باشد که دارای 1 یا 3 سال اعتبار می باشد. خیلی از افراد دوست دارند که با وسیله نقلیه شخصی خود به سایر کشور ها مسافرت کنند. اما هر کشوری قانون خودش را دارد و باید یک سری نکات رعایت شود. با گرفتن این مدرک، شخص از حق رانندگی با وسایل نقلیه در کشورهای دیگر، برخوردار می شوید. همراه ما باشید تا توضیحات بیشتری در این خصوص، در اختیارتان قرار دهیم.

رانندگی در سایر کشورها چگونه امکان پذیر است

رانندگی در هر شهر و کشوری فقط در صورتی امکان دارد که شما یک گواهینامه معتبر داشته باشید و برای مأمورهای راهنمایی رانندگی کشورهای دیگر هم قابل فهم باشد. بخاطر همین باید برای سفر به کشور های دیگر با ماشین شخصی، حتما باید این گواهینامه را همراه خود داشته باشید.

روش های دریافت این گواهینامه

برای دریافت این گواهینامه، می توانید از روش های زیر اقدام کنید:

روش اول؛ شما می توانید با مراجعه حضوری به مرکز های اصلی و نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران در تمام استان ها و شهرستان ها، اقدام به دریافت فوری این مدارک کنید.

روش دوم: در این روش به راحتی شما می توانید، به صورت آنلاین از طریق اینترنت خواستار دریافت گواهینامه بین المللی باشید. توجه داشته باشید که این روش فقط در داخل کشور امکان پذیر خواهد بود.

روش سوم: همچنین شما می توانید با مراجعه به ادارات پست سراسر کشور، نسبت به دریافت گواهینامه تان اقدام کنید.

گواهینامه ای که صادر می کنند، به زبان های بین المللی: فارسی، انگلیسی، فرانسوی، عربی، روسی، اسپانیایی، آلمانی و چینی ترجمه می شود و تنها اصل گواهینامه صادر شده از کشور خود، معتبر می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام

_ یک قطعه عکس4×3 تمام رخ ( داشتن حجاب اسلامی برای بانوان ضروری می باشد.)

_ کپی و اصل صفحه اول  گذرنامه

_ تکمیل کردن فرم درخواست

_ پرداخت هزینه های مربوطه

_ اصل گواهینامه رانندگی معتبر

برای دریافت گواهینامه بین المللی، حتما باید گواهینامه ملی داشته باشید. این مدارک قابل تمدید نمی باشند و بعد از تمام شدن تاریخ اعتبار باید دوباره اقدام به درخواست کرد.

زمان دریافت گواهینامه

بعد از اینکه اقدام به درخواست کردید و بعد مدارک لازم را تحویل دادید، جهت صدور و ثبت اسناد حداقل 7 الی 10 روز طول می کشد و سپس مدارک را به درب منزل شما پست می کنند.

قوانین مختلف

در کشورهای آمریکا، امارات متحده غربی، استرالیا، کانادا و کشورهای اروپایی، بیشتر اوغات دارای قوانین سخت تری نسبت به گواهینامه بین المللی هستند.

در برخی دیگر از کشورها گواهینامه سه‌ ساله را نمی ‌پذیرند و در آنجا تنها گواهینامه یک‌ ساله معتبر است. مانند کشورهای:

گینه استوایی، بولیوی، گواتمالا، جزایر کایمن، کاستاریکا، برونئی، مالاوی، باربادوس، کلمبیا، ساحل عاج، ایرلند، تایلند، تایوان، هنگ کنگ، ونزوئلا، آرژانتین، نپال، کوراکو، موریتانی، جامائیکا، چین، کانادا به جز ایالات شمال غربی، قبرس،  لیبی، زامبیا، مالزی و ژاپن.

هزینه گواهینامه بین المللی

هزینه های گواهینامه عبارت اند از:

  1. گواهی نامه رانندگی یک ساله،  109 هزار تومان.
  2. گواهینامه رانندگی و موتور یک ساله، 132 هزار تومان.
  3. گواهینامه رانندگی 3 ساله، 335 هزار تومان.

چه اصولی را باید رعایت کرد؟

برای دریافت گواهینامه بین المللی اصولی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

  • گواهینامه به شخصی که درخواست کرده یا اقوام درجه یک او تحویل داده می ‌شود. به همین علت نشان دادن مدارک شناسایی قانونی و اصل شناسنامه که نشان دهد نسبت فامیلی دارند، ضروری است.
  • وکیل درخواست دهنده هم می تواند با نشان دادن کارت شناسایی و اصل وکالت نامه خود، مدارک را تحویل بگیرد.
  • اگر شخصی بخواهد گواهینامه همسرش را تحویل بگیرد، حتما باید شناسنامه متقاضی را به همراه خود داشته باشند و کارت ملی خود را هم نشان دهد. سپس می تواند اسناد را دریافت کند.

گواهینامه بین المللی چه مزایایی دارد

وجود نوار امنیتی در کارت، امکان صادر کردن انواع گواهی نامه های پایه یک، دو و موتور سیکلت، امکان اجاره دادن ماشین در سراسر دنیا، وابسته نبودن به مسائل سیاسی بین کشورها، استفاده کردن از آن به عنوان کارت شناسایی، با همه سیستم های کارت خوان پلیس فتا تناسب و سازگاری دارد.

دقت در جعلی نبودن گواهینامه بین المللی

در بسیاری از موارد پیش آمده، گواهینامه های غیرقانونی رانندگی که توسط آژانس‌ های گردشگری صادر شده اند. در حالی که این مدارک  جعلی هستند و در هیچ جای دنیا اعتباری ندارد و مشتری آن هم از غیرقانونی بودن آن بی‌ خبر است با هزینه بیشتر آن را برای مسافران ایرانی صادر می‌ کنند.

افراد ایرانی که هیچ اطلاعی از جعلی بودن گواهینامه بین المللی ندارند، در خارج از کشور به محض انجام دادن کوچکترین تخلفی، با پلیس فتا و قوانین آن کشور مجازات می شوند. زیرا پلیس در اولین اقدام، گواهینامه آنها را خواستار است و بعد از استعلام از مرکز رسمی که آن گواهینامه را صادر کرده، یعنی کانون جهانگردی و اتومبیل رانی، متوجه صادر نشدن آن توسط این کانون و جعلی بودن آن می‌ شود.

پس سعی کنید با اطلاعات و دقت کافی اقدام به این درخواست کنید.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *