رفتن به نوشته‌ها

معرفی بازی های محلی اصفهان

 

انواع بازی های محلی اصفهان

بازی های بومی محلی اصفهان از تنوع بالایی برخوردار هستند و علاوه بر جذابیت و هیجان بالایی که دارند، به نوعی دارای اهمیت فرهنگی نیز هستند. از بازی های این استان می توان چارسنگ، آفتاب مهتاب، اتل متل، اوستا سلامی، بازی با چوب، بیا بریم بنه، تاکوچی، چوقاپلی، یه مرغ دارم چندتا تخم می کنه؟، عامو یادگار، لپر بازی و… را نام برد که در ادامه چند مورد از این بازی ها را شرح خواهیم داد.

عامو یادگار

در بازی عامو یادگار، از معروف ترین بازی های محلی اصفهان، یکی از بازیکن ها خم می شود و سمت دیوار تکیه می دهد و نفر دیگر بازی، سوار او می شود و چشم های یک بازیکن دیگر را با دستانش می گیرد و با حالت شعر مانند از او می پرسد: «آش جو خورده با ماس و خیار، عامو یادگار خوابی یا بیدار؟» سپس یا هر دو چشمش را می بندد و یا هر دو را باز میگذارد و یا اینکه یکی را باز و دیگری را می بندد. بازیکنی که چشم هایش را با دست بسته اند باید یکی از این ها را حدس بزند: خواب، بیدار، خواب و بیدار. فردی که ناظر بازی هست باید توجه کند که حدس او درست بوده یا خیر؟ اگر حدس او درست بود، جای بازیکن ها با هم عوض می شود.

آفتاب مهتاب

تعداد بازیکن این بازی های محلی اصفهان، دو نفر می باشد که از نظر قد و وزن باید به یکدیگر نزدیک باشند. در ابتدا باید دو نفر پشت یکدیگر ایستاده و دست های خود را در هم گره کنند. سپس یکی از آن ها خود را به سمت جلو خم کرده و به گونه ای که طرف مقابل را به دوش خود دارد به صورت کشیده کلمه «آفتاب» را بیان می کند و سپس، آن یکی همین حالت نفر اول را تکرار می کند به حالت کشیده کلمه «مهتاب» را بیان می کند و نوبت بعد باز همین حالت تکرار می شود و نفر اول با آهنگ عبارت «آفتاب مهتاب چه رنگه؟» را بیان می کند و نفر دوم با تکرار حالت، در جواب او با همان آهنگ پاسخ می دهد:«سرخ  و سفید و دورنگه» و به همین شکل بازی را تا زمانی که خسته شوند، ادامه می دهند.

لپر بازی

در این بازی، ابتدا بازیکنان دایره ای روی زمین برای خود می کشند و هر کدام تعدادی سنگ در آن می گذارند. سپس یک خط مشخص کشیده و از سر آن خط هر بازیکن سعی می کند با لپر خود، سنگ ها را هدف قرار دهد و آن ها را از دایره خارج کند، هر کدام از بازیکن ها که بتواند تعداد سنگ بیشتری را از دایره خارج کند، برنده بازی می شود.

اتل متل

در این بازی از بازی های بومی محلی اصفهان، چند نفر بازیکن کنار هم می نشینند و پاهای خود را دراز می کنند. یک نفر شروع به خواندن شعری می کند و هم زمان با خواندن آن شعر تک تک به سمت پاهای بازیکنان اشاره می کند. وقتی به آخر شعر که «یک پاتو ورچین» است می رسد، بازیکنی که آخر  شعر، اشاره سمت پای او رفت باید پایش را جمع کند و خواننده شعر دوباره خواندن شعر را آنقدر تکرار می کند که پاهای بازیکنان جمع شود و از بازی کنار روند تا فقط یک نفر در آخر باقی بماند. شخصی که باقی می ماند برنده است و دفعه بعد خودش می تواند برای بازیکنان شعر بخواند.

بیا بریم بنه

در بازی بیا بریم بنه از بازی های محلی اصفهان، یک صف بزرگ را به صورت زنجیر مانند تشکیل می دهند و دو شخصی که قوی تر از بقیه هستند سر دو صف می ایستند و بین آن ها سوال و جواب هایی رد و بدل می شود. سپس نصف صف، زنجیر را به سمت راست و نصف دیگر، زنجیر را به سمت چپ می کشند. بازی با پاره شدن زنجیر به پایان می رسد.

یک مرغ دارم چند تا تخم می کنه؟

در این یکی از بازی های محلی اصفهان، یک نفر به عنوان استاد بازی برای هر کدام از بازیکنان یک شماره تعیین می کند که باید آن را حفظ کند. سپس استاد رو به بازیکنان می گوید یه مرغ دارم روزی 8 تا تخم می کنه، بازیکنی که شماره 8 است باید بلافاصله جواب دهد چرا 8 تا؟ استاد می گوید پس چندتا؟ بعد بازیکن می گوید به طور مثال 10 تا. آن گاه بازیکنی که شماره 10 است باید مانند بازیکن شماره 8 جواب دهد و سوال را به بازیکن دیگر پاس دهد و همین طور بازی را ادامه دهند. هر بازیکنی که شماره او گفته شد اگر حواسش نبود و جواب نداد و یا اینکه در جواب «پس چندتا؟» شماره بازیکنی که سوخته است را بگوید، می سوزد.

بازی با چوب(خوانسار)

در این بازی احتیاج به یک زمین بازی می باشد که هر طرف آن را دو سنگ با فاصله مناسب می گذارند که «گل» نامیده می شود. بازیکنان این بازی به دو گروه تقسیم می شوند و با چوب بلندی که در دست دارند میان دو سنگ را هدف خود قرارداده و سعی می کنند چوب کوچک را زده و وارد گل کنند.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *