رفتن به نوشته‌ها

معرفی بازی های محلی جنوبی ها

تحقیق در مورد بازی های محلی جنوبی ها

بازی های بومی محلی جنوبی ها که از دیرباز در مراسمات عید، شادی و مهمانی های جنوب، برگزار می شده است، برخی از آن ها تا حد زیادی  رو به فراموشی رفته و بازی های رایانه ای جایگزین آن ها شده است و درصورت برگزاری جشنواره ها و مسابقات محلی است که می توان به احیاء آن ها کمک کرد.

این بازی ها که علاوه بر جنبه سرگرمی و مهیج بودنشان باعث تقویت روحیه همکاری و دوستی میان افراد می شوند، عبارتند از: «استپ، الک چوب، اَلختربازی، تشتک بازی، داژوال، سُک سُک، طناب بازی، قلعه شاه مال من است، منم منم فرشته، هفت سنگ، رمبازا، جوکیا، سه سنگ سه هسته، هِله هِله گرگ چَمبری و…» که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

بازی رمبازا یا رمازا

بازی رمبازا، یکی از بازی های محلی جنوبی هاست که در محیط هایی مثل ساحل و زمین خاکی انجام  می شود. برای انجام این بازی ابتدا باید بازیکن ها به دو گروه مساوی تقسیم شوند سپس با کشیدن دو خط، محدوده بازیکنان هر گروه مشخص می شود و بازیکنان هر گروه باید پشت خط مشخص شده، به صورت ایستاده قرار بگیرند.

وقتی زمان بازی شروع شد، بازیکنان باید با یک دست، یک پای خود را بگیرند و دو به دو با یکدیگر مبارزه کنند، به این صورت که رقیب را هل بدهند تا بیفتد و برطبق قوانین بازی، بازیکنان نباید از ضربه سر یا پنجه زدن استفاده کنند. هر کدام از بازیکن ها که بیفتد، بازنده و طرف مقابل که او را انداخته برنده است. در پایان تعداد برنده ها و بازنده ها در هر گروه شمرده می شود و گروهی که تعداد برنده بیشتری دارد به عنوان گروه برنده اعلام می شود. افراد بازنده نیز باید تا مسافت معینی برنده ها را سواری دهند.

بازی جوکیا

جوکیا، یکی دیگر از بازی های محلی جنوبی هاست، که اغلب افراد آن را حتی برای یک بار هم که شده تجربه کرده اند و همان «تاب بازی» است. در روزهای عید، علاوه بر دختران، زنان بزرگ نیز جمع شده و همگی بازی جوکیا را انجام می دهند.

طناب بازی

طناب بازی، یکی از پرطرفدارترین بازی های محلی جنوبی هاست که افراد همه سنین می توانند این بازی را انجام دهند و از هیجان این بازی بهرمند شوند. این بازی به 4 بازیکن نیاز دارد که روی هر بازیکن، یکی از نام های سرخ، سبز، آبی و گلابی را می گذارند سپس دو تا از بازیکن ها دو سر طناب را می گیرند، یک نفر وسط برای پریدن قرار می گیرد و نفر چهارم کنار می ایستد و تعداد پرش ها را می شمارد.

دو بازیکنی که دو سر طناب را در دست دارند شروع به چرخاندن آن می کنند، همزمان می خوانند: «سرخ، سبز، آبی، گلابی» و تکرار می کنند و نفر سوم باید پشت سر هم از روی طناب بپرد. بازی به همین شکل ادامه پیدا می کند تا زمانی که پای نفر سوم به طناب بخورد. زمان برخورد طناب به پای بازیکن، نام هر کسی توسط دو نفر طناب به دست، خوانده شود این بار نوبت اوست که وسط بیاید. بازیکنان می توانند این بازی را تا زمانی که خسته نشدند و تمایل دارند ادامه دهند.

هفت سنگ

یکی دیگر از بازی های بومی محلی جنوبی ها که مراسمات مهمانی، شادی و دورهمی انجام می شده، هفت سنگ است. در این بازی، احتیاج به هفت تکه سنگ و یک عدد توپ می باشد. بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند و با قرعه کشی گروه آغاز کننده بازی، مشخص می شود.

هفت تکه سنگ روی همدیگر چیده می شوند و بازیکنان گروه مورد نظر، با فاصله معینی از سنگ ها می ایستند. نفر اول، توپی که در دست دارد را به سمت سنگ ها پرتاب می کند. اگر توپ به سنگ ها برخورد نکرد، نفرات بعد تکرار می کنند تا سنگ ها به روی زمین ریخته شود. سپس بازیکنان گروه مقابل توپ را برداشته و سعی می کنند بازیکنان رقیب را، قبل از اینکه سنگ ها را دوباره رو هم بچینند، با توپ بزنند.

اگر بازیکنان گروه مقابل توانستند قبل از ضربه توپ، سنگ ها را بچینند، برنده می شوند ولی اگر نتوانستند و توپ به آن ها برخورد کرد، جای آن ها با گروه مقابل عوض می شود و بازی به همین نحو تا زمانی که بازیکنان تمایل دارند، ادامه پیدا می کند.

سه سنگ سه هسته

یکی دیگر از بازی های محلی جنوبی ها، بازی سه سنگ سه هسته است که به وسیله سه عدد سنگ یا سه عدد هسته خرما انجام می شود. برای شروع بازی، باید یک مربع روی زمین کشیده شود و زوایای مربع و وسط ضلع ها به گونه به یکدیگر وصل شوند که در مرکز مربع یکدیگر را قطع کنند. در این بازی که دو بازیکن دارد، هر کدام از بازیکن ها به نوبت هسته خود را روی یکی از محل های تقاطع مربع می گذارند. زمانی که هر کدام از بازیکن با گذاشتن یک هسته بتواند یک خط راست سه هسته ای را در مربع ایجاد کند، برنده بازی محسوب می شود.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *