رفتن به نوشته‌ها

آیا فال قهوه واقعی است

فال قهوه تقریبا هزاران سال قدمت دارد؛ اما نه به عنوان یک امر قطعی و سرنوشت ساز! از قرن ها گذشته تا به همین امروز، مردم در بسیاری از اوقات دور هم جمع می شدند، قهوه می نوشیدند و بعد با توجه به نقوش و خطوط های باقی مانده در ته فنجان تفاسیری را استخراج می کردند. این عمل امروزه برای عده ای منبع کسب درآمد و برای دسته ای دیگر مامن یافتن پاسخ سوالات و با خبر شدن از آینده است.

پیشگویی و اعمال این چنینی همیشه در طول تاریخ جذابیت های خاص خودش را داشته و دارد. هرچند هرگز واقعیت فال قهوه از لحاظ علمی تایید نشده اما اگر به آن در حد اعتدال و تنها به چشم یک سرگرمی نگاه کرد؛ نمی تواند مشکل زا تلقی شود.

پیشینه و خاستگاه:

کشت و نوشیدن قهوه از سرزمین های عربی چون یمن و عربستان سعودی حدودا نزدیک به 600 سال پیش آغاز شد و سپس از آن نواحی به سایر نقاط جهان گسترش پیدا کرد. هنوز هم بهترین و مرغوب ترین قهوه ها، عربی هستند. پس از پخش شدن این نوشیدنی های جدید و بی سابقه در آسیا، بیش از همه این چینی ها بودند که از آن استقبال کردند. اهالی چین به داشتن چای های خوش رنگ و بو شهرت داشتند. با این پیش زمینه که طالع بینی و غیب گویی در این سرزمین قدمتی طولانی داشته و دارد و حتی از مدت ها قبل با تفاله های چای هم پیشگویی می کردند؛ پس جای تعجب نیست اگر متوجه شوید فال گرفتن با ته مانده فنجان قهوه هم ابداع آن ها ست.

قهوه در اروپا

اوضاع در اروپا اما به گونه ای دیگر بود؛ تقریبا تا قرن 17 و 18 هنوز این نوشیدنی تلخ اما دلچسب از آسیا آن طرف تر نرفته بود. در نهایت هم این ترک ها بودند که باعث شدند اروپایی ها هم طعم قهوه را بچشند. در آن دوره زنانی به عنوان Cup woman مشهور شدند. کار این افراد پیشگویی بر اساس تصاویر به جا مانده بر ته فنجان ها بود. خیلی زود این عمل بر سر زبان ها افتاد و علاقه مندان فال قهوه روز به روز بیشتر شد.

شاید جالب باشد که بدانید اولین فالگیر ها یا ساحره های اروپایی، فرانسوی بودند. این قشر که بسیار راحت از بقیه مردم قابل شناسایی محسوب می شدند؛ هرگز محبوبیت عام نداشتند و حتی گاهی دیگران از پیشه آن ها برای تحقیر استفاده می کردند. با این حال همیشه کسب و کار شان رونق داشت!

نحوه انجام فال

هنگام نوشیدن، مقداری از قهوه را ته فنجان باقی بگذارید و سپس نعلبکی را روی سر آن قرار داده و به طرف قلب خود، در جهت گردش عقربه ها بگردانید. در همین حین نیت کنید. فال گرفتن را همه با آموزش می توانند یاد بگیرند. شخص با تقویت قوه شهودی خود و کمک گرفتن از ناخود آگاه، نقوش و طرح های ایجاد شده روی نعلبکی و فنجان را تحلیل و تصویر می کند. اغلب کسانی که به فال قهوه اشتغال دارند؛ دارای حس ششم و دقت نظر بالایی هستند و خیلی از مطالب را حدس می زنند و از قضا درست هم از آب در می آید.

چگونگی خواندن و تقسیر اشکال

خواندن نماد های فال قهوه را می توان با مطالعه کتاب های بسیاری که در این زمینه تدوین شده آموزش دید. این مهارت اصطلاحا تاسیوگرافی نام دارد. بسیاری از اعداد و حروفی که نمایان می شوند بر اسم شخصی مرتبط با نیت و یا ماه تولد، وعده یا زمانی در گذشته یا آینده دلالت دارند؛ احتمالا هر کدام از آن ها برای فردی که قهوه را نوشیده معنای به خصوصی خواهد داشت.

تفسیر و تحلیل این نقوش دقت بالا و حواس جمعی را می طلبد؛ شاید خط یا شکلی که می بینید کاملا واضح و روشن نباشد در نتیجه باید تمرکز بیشتری به خرج دهید. معنی بعضی از شایع ترین این نقش ها به شرح زیر است.

پرنده: خبر خوش

شمع: رسیدن به خواسته و آرزو

دایره یا حلقه: ازدواج، قرارداد یا معامله

اسب سوار: خبر خوش، مرد جوان

صلیب: موفقیت در امری سخت

ماهی: نعمت، پول و ثروت بر اساس اندازه ماهی

طاووس: افتخار، شکوه و جلال

نردبام: ترقی و موفقیت کاری یا اجتماعی

خط صاف: اغلب به معنی سفر

گربه: شخص غیر قابل اعتماد، بی ثباتی

آتش بازی: دعوا، درگیری، مشاجره

پروانه: میل جنسی، هوس و شهوت

موش: دزد، فرد مرموز و آب زیر کاه

پنجره گشوده: ابتدا شکست اما در نهایت سرانجام خوب و خوش

مربع: خانه نو، نقل مکان

پر، بال: کمک و یاری، حمایت

مار: دشمنی، کینه، عداوت

خرافات یا واقعیت

از آغاز تا به همین امروز مدافعان و مخالفان این نوع از فال با هم اختلاف نظر دارند؛ اما به طور کلی بهتر است هیچ شخصی مبنای تصمیمات مهم و حیاتی زندگی خود را بر هیچ گونه از این موارد استوار نکند. در انتخاب ها و تصمیمات کوچک نوشیدن قهوه و تحلیل نشانه های باقی مانده ته ظرف می تواند به عنوان یک سر گرمی هیجان آور و جذاب باشد؛ منتهی باید دقت داشته باشید تا اعتیاد پیدا نکرده و همیشه با عقل و منطق پیش بروید. واقعیت فال قهوه پشتوانه علمی ندارد اما اگر فکر می کنید تعادل را از دست نمی دهید، شاید سرگرمی و تفریح جالبی برای تان باشد.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *