رفتن به نوشته‌ها

ساده ترین روش ها برای پیشگیری از سرطان پوست

سرطان پوست چگونه است؟ پوست یکی از مهم ترین اندام های بدن است و به صورت معمول، بیشتر از سایر ارگان های موجود در بدن در معرض آسیب های فیزیکی و شیمیایی است. یکی از بیماری های رایج پوست، سرطان پوست است که چند سالی است شیوع بیشتری پیدا کرده است.

سرطان پوستبا این وجود، راه های زیادی برای جلوگیری از ابتلا به این نوع سرطان وجود دارد. در این مطلب به این موضوع که سرطان پوست چگونه است و چطور می توانیم از آن پیشگیری کنیم، خواهیم پرداخت.

سرطان پوست چگونه ایجاد می شود؟

به صورت کلی سرطان زمانی ایجاد می شود که سلول های بدن به صورت کنترل نشده شروع به تقسیم شدن کنند و توده های سلولی سرطانی را به وجود بیاورند. عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، شرایط محیطی و حتی سبک زندگی فرد روی ایجاد سرطان تاثیر دارند.

پوست بدن مانند یک عایق از سایر اجزای بدن در برابر سرما، گرما، میکروب ها و… محافظت می کند. اما با رسیدن یک آسیب جزئی به پوست مثل یک خراش کوچک، بدن در برابر سیل عظیمی از میکروب ها و باکتری ها آسیب پذیر می شود.

حال تصور کنید همین سد دفاعی محکم خودش دچار سرطان شود! در ادامه پاسخ به این سوال که سرطان پوست چگونه است، می توانیم به شایع ترین علت بروز آن بپردازیم. درست است که نور خورشید برای بدن ضروری است و باید مقداری نور خورشید را به صورت روزانه دریافت کنیم.

اما همین نور به دلیل داشتن اشعه های UV یا فرابنفش، یکی از اصلی ترین علت های ابتلا به سرطان پوست می باشد. اشعه UV باعث می شود که در سلول های بدن تغییراتی رخ دهد و ساختار DNA تغییر پیدا کند. در نتیجه این تغییر، سلول ها شروع به تقسیم های بی رویه می کنند.

راه های پیشگیری از سرطان پوست

همانطور که کمی قبل تر گفتیم، عوامل ژنتیکی نیز روی ابتلا به انواع سرطان ها تاثیر دارند، بدیهی است که برای تغییر این ژن ها کاری از دستمان بر نمی آید، اما زمانی که به صورت کامل با این موضوع که سرطان پوست چگونه است آشنا باشیم، می توانیم از راه های دیگری استفاده کنیم.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

نور آفتاب برای بدن ضروری است اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض آن، ممکن است مشکلات بسیاری از جمله ایجاد جهش در DNA و بروز سرطان ایجاد کند. بنابراین سعی کنید حتی اگر در مکان هایی با تابش ملایم خورشید نیز زندگی می کنید، هنگام بیرون رفتن از خانه از ضدآفتاب استفاده کنید.

به صورت مداوم برای چکاپ کامل نزد پزشک بروید

علائم سرطان پوست سر

سرطان پوست انواع مختلفی دارد که اگر اطلاعات کافی درباره آن ها نداشته باشید، ممکن است متوجه خطرناک بودن آن نشوید و زندگی تان را به خطر بیاندازید. به همین دلیل حتی اگر خودتان هم مشکل خاصی در بدنتان احساس نمی کنید، بهتر است به صورت سالیانه برای چکاپ نزد متخصص بروید.

گاهی اوقات مردم سرطان پوست را با خال و… اشتباه می گیرند و خیلی توجهی به آن نمی کنند. حتی اگر مقالات زیادی را درباره اینکه سرطان پوست سر چیست خوانده باشید، باز هم تشخیص صحیح آن برایتان سخت است. به همین دلیل، انجام معاینات به صورت سالیانه ضرورت بسیار زیادی دارد.

در برابر خورشید از خودتان محافظت کنید

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست، تنها استفاده از کرم ضدآفتاب کافی نیست. سعی کنید زمانی که از خانه خارج می شوید، از عینک آفتابی و یا لباس های آستین بلند استفاده کنید تا تابش مستقیم نور خورشید روی پوست شما اثر منفی نگذارد.

و درنهایت نیز سعی کنید در ساعات 10 صبح الی 3 بعدازظهر نیز از خانه بیرون نروید.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *