رفتن به نوشته‌ها

سیاه چاله چیست؟ | رازهای جالب در مورد سیاه چاله ها

 

سیاه چاله ها تنها اجرامی در جهان هستند که می توانند نور را با نیروی گرانشی محاصره کنند. دانشمندان معتقدند که سیاه چاله ها زمانی تشکیل می شوند که جسد یک ستاره عظیم در خود فرو می ریزد و آنقدر متراکم می شود که بافت فضا و زمان را به هم می ریزد.

هنوز برخی دانشمندان بر روی این سوال که سیاه چاله چیست مطالعه می کنند. در این مقاله با چند راز در باب سیاه چاله هم صحبت خواهیم کرد. ابتدا باید بگویم که هنوز هیچ سیاه چاله ای به نام سیاه چال زمین کشف نشده.

What is a black hole1

سیاه چاله ها می توانند جهان جدیدی ایجاد کنند.

این ممکن است احمقانه به نظر برسد که سیاه چاله ها می توانند جهان های جدیدی ایجاد کنند به ویژه اینکه ما مطمئن نیستیم که جهان های دیگر وجود دارند اما نظریه ای که در پشت این قرار دارد. امروزه یک زمینه تحقیقاتی فعال است.

یک نسخه بسیار ساده از نحوه عملکرد این است که در جهان امروزه ما وقتی به اعداد و ارقام نگاه می کنیم دارای شرایط فوق العاده مناسبی می باشیم که برای ایجاد زندگی گرد هم آمده است. اگر این شرایط را حتی با مقدار کمی تغییر کند ما اینجا نیستیم. تکینگی در مرکز سیاه چاله ها قوانین استاندارد فیزیک ما را در هم می شکند و از لحاظ تئوری می تواند این شرایط را تغییر دهد و جهان جدیدی را ایجاد کند که کمی تغییر کرده است.

سیاهچاله ها به معنای واقعی کلمه، فضای اطراف خود را می کشند.

در ذهنتان فضا را به صورت ورقه لاستیکی کشیده با خطوط توری متقاطع تصور کنید. وقتی جسمی را روی ورق قرار می دهید کمی فرو می رود. هرچه جسمی عظیم تر روی ورق قرار دهید عمق آن بیشتر فرو می رود. این اثر غرق شدن خطوط شبکه را مخدوش می کند ، بنابراین آنها دیگر مستقیم نیستند، بلکه منحنی هستند.

هرچه چاه عمیق تری در فضا ایجاد کنید فضا بیشتر دچار انحراف و انحنا می شود و عمیق ترین چاه ها توسط سیاه چاله ها ایجاد شده است. سیاه چاله ها چنان چاه عمیقی در فضا ایجاد می کنند که هیچ چیز انرژی کافی برای صعود به عقب را ندارد حتی نور.

سیاه چاله ها آخرین کارخانه های انرژی هستند.

اکنون که پاسخ سوال سیاه چاله چیست رسیدیم. بیاید از فواید آن هم بیشتر بدانیم. سیاه چاله ها در تولید انرژی بسیار کارآمد هستند. سیاهچاله ها می توانند نسبت به خورشید ما انرژی موثری تولید کنند. نحوه عملکرد آن مربوط به دیسک موادی است که به دور یک سیاه چاله می چرخد. موادی که در لبه داخلی دیسک نزدیک به حاشیه افق رویداد هستند بسیار سریعتر از مواد در لبه بیرونی دیسک می چرخند. این به این دلیل است که کشش گرانشی در نزدیکی افق رویداد قوی تر است.

از آنجا که این ماده به سرعت در حال گردش و حرکت است  تا میلیاردها درجه فارنهایت گرم می شود، که توانایی تبدیل جرم از ماده به انرژی را در شکلی به نام تابش جسم سیاه دارد. برای مقایسه، همجوشی هسته ای حدود 0.7 درصد از جرم را به انرژی تبدیل می کند. وضعیت اطراف سیاه چاله 10 درصد جرم را به انرژی تبدیل می کند. این تفاوت بزرگی است! دانشمندان حتی پیشنهاد کرده اند که از این نوع انرژی می توان برای تأمین نیروی سفینه های سیاه چاله در آینده استفاده کرد.

What is a black hole2

از نظر تئوری هر چیزی می تواند به سیاه چاله تبدیل شود.

تنها تفاوت سیاه چاله با خورشید ما این است که مرکز سیاه چاله از مواد بسیار متراکم ساخته شده است که به این سیاهچ اله یک میدان گرانشی قوی می دهد. این میدان گرانشی است که می تواند همه چیز را از جمله نور را به دام بیندازد. به همین دلیل ما نمی توانیم سیاه چاله ها را ببینیم.

از لحاظ نظری می توانید هر چیزی را به سیاه چاله تبدیل کنید.

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *