رفتن به نوشته‌ها

عجایبی در مورد حیوانات | تشخیص سن حیوانات

تکنیک هایی مانند تجزیه و تحلیل دندان، تجزیه و تحلیل خز، آزمایش پوست و ارزیابی نشانه های بصری توسط دانشمندان به منظور برآورد که منجر به تشخیص سن حیوانات شد.

آیا تا به حال فکر کرده اید گربه ایرانی شما چند ساله است که مانند خانواده سلطنتی روی مبل می نشیند؟ یا آیا می دانید حیوان خانگی محبوب تان دقیقاً چه زمانی متولد شده؟ در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد سن حیوانات به شما بگوییم.

Funny and tasty animWonders about animalsals1

چرا باید سن حیوانات را دانست؟

اگرچه تمایل به دانستن سن حیوانات ممکن است یک ایده ساده به نظر برسد اما در واقعیت اصلا اینطور نیست. در مورد حیوانات سن فقط یک عدد نیست زیرا حیوانات مختلف به طور متفاوتی پیر می شوند.

این یکی از موانع اصلی پیش روی دانشمندان است و بنابراین هیچ روش طبقه بندی سنی یکسانی وجود ندارد که برای همه حیوانات تعمیم داده شود.

با این حال برخی از نشانه های کلی وجود دارد که به تخمین سن یک حیوان تا حد زیادی کمک می کند. زیرا که دانشمندان برای کمک به منقرض نشد گونه ها باید یکسری نکات را بدانند و تحقیقات را انجام دهند. به همین منظور آنان باید حتما به عجایبی در مورد حیوانات پی ببرند.

جانور شناسان اغلب از اشعه ایکس برای بررسی ساختار اسکلتی حیوانات استفاده می کنند. استخوان ها دارای چندین نشانگر رشد هستند و وضعیت استخوان ها نیز می تواند سن حیوان را تقریباً مشخص کند. دندانها همچنین در تعیین سن حیوان بسیار کار آمد هستند.

در برخی از حیوانات دندان‌ های بالغ در سن خاصی ظاهر می شوند. بنابراین وجود دندان های بالغ می تواند سن حیوان را نشان دهد مانند استخوان ها، وضعیت دندان ها می تواند در تعیین سن کمک کند. دندانهای خراب و فرسوده نشان دهنده سن بالا می باشد.

پوست

پوست همچنین به عنوان یک نشانه اصلی کمک می کند. مانند ما، برخی از حیوانات نیز با افزایش سن چروک می شوند. از آنجا که اورانگوتان های ماده، عمل های زیبایی انجام نمی دهند، چین و چروک های  پوست آنها تغییری نمی کند و به راحتی می توان در وهله اول سن را تشخیص داد. خوشبختانه هیچ کرم ضد پیری در قلمرو حیوانات موجود نیست!

Wonders about animals2

خز

برای حیواناتی که خز دارند، هایشان سن آن ها را تعیین کند. در سگها، با افزایش سن، پوزه خاکستری می شود.

اما در رابطه باربه ها، خز به مرور کدر و شکننده می شود. این امر در مورد همه گربه ها صادق است، از گربه های  خانگی گرفته تا گربه های بزرگ در طبیعت. با افزایش سن سطح خز آنها کمتر براق می شود. اما دانشمندان نمی توانند تنها به سطح خز کمتر براق تکیه کنند زیرا که آن ها به دنبال عجایبی در مورد حیوانات هستند.

بینایی و شنوایی

با افزایش سن، ماهیچه ها هم فرسوده می شوند. دنده ها در حیوانات مسن به طور برجسته قابل مشاهده می شوند. حیوانات مسن به دلیل کاهش قدرت شنوایی و بینایی دارای حرکات عجیبی هستند.

اختلال بینایی و شنوایی نیز نشان دهنده افزایش سن است. در مورد سگ ها نشانه های قوی دیده می شود. زیرا با افزایش سن در چشم آنها کدر شدن مشاهده می شود. با این حال حلقه های سفید در اطراف چشم یک اورانگوتان جوان دیده می شود که پس از شیر گرفتن از بین می رود.

بطور مثال ماهی های مرده به دلیل استخوان های کوچک گوش آن ها به نام اتولیت، سن خود را تا حد ممکن افزایش می دهند. Otoliths دارای حلقه های رشد است که می توانیم مانند درختان برای تعیین سن از آن ها استفاده کنیم.

سن صدف ها را می توان با شمارش حلقه های سطحی آن  نیز تعیین کرد. اما هیچ روش فعلی ارائه نشده است که بتواند به تعیین سن ماهی زنده کمک کند.

 

 

 

منتشر شده در سرگرمی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *