رفتن به نوشته‌ها

ترمیم سلول های مغز با چند ورزش بسیار محرک

ترمیم سلول های مغز با ورزش ایروبیک اثرات مثبتی را می تواند روی مغز بگذارد اخیر تعدادی از محققان دانشگاه اوتاوا تحقیقاتی را منتشر کرده اند که می تواند این نظر را تایید کند این خبر برای افرادی که تنبل هستن چندان خوشایند نیست اما برای کسانی که هر ساله یکی دو جفت کفش را حین دویدن از بین می برند بسیار خوشحال کننده و شگفت آور است.

شواهد بسیاری درباره ورزش هوازی وجود دارد که این ورزش باعث نوروژنز در مغز می شود. یعنی ترمیم سلول و ساخت نورن های جدید در مغز. از جایی که میدانیم بیشتر مغز را نورون ها تشکیل می دهند. سطح بالای نوروژنز در مغزتان نشان از سلامت مغز شماست. در هر صورت ورزش برای مغز شما بسیار مفید است. یادگیری یک ورزش جدید مثل تنیس و یا گلف برای اولین بار می تواند مغز را به چالش بکشد. در واقع یک سری از ورزش ها نسبت به دیگر ورزش ها برای تقویت مغز می توانند مفید تر باشند اما به این نکته توجه داشته باشید که تمرینات سخت برای سلامت طولانی مدت مغز مناسب نمی باشند.

در هر صورت هر نوع ورزشی که انجام دهیم برای سلامتی مغز و بدن بسیار مفید است باعث ترمیم سلول مغز می شود اما به نظر می رسد که سطح بالای نوروژنز با ورزش هوازی  طولانی مدت فعال می شود. تمرینات دیگر مثل کراس فیت نمی تواند برای مدت طولانی مثل ورزش هوازی طولانی مدت باعث ترمیم سلول های مغز را افزایش دهد.

زمانی که شما به جای باشگاه رفتن و وزنه زدن به دویدن طولانی مدت می روید چه اتفاقی می افتد؟

دوره های طولانی ورزش هوازی از روش های مختلف می تواند روی سلامت مغز اثر گذار باشد.

در واقع سریع ترین و موثرترین اثر برای افزایش نوروژنر مغز را ورزش می تواند داشته باشد. دویدن به مدت طولانی و با شدتی که شما را به چالش می کشد در واقع زمانی که شما یک ورزش طولانی را تجربه می کنید مثلا 1 تا 2 ساعت ورزش هوازی انجام دهید حس رهایی به شما دست می دهد که دردهایتان ناپدید شده و مشکلات شما ذوب می شوند اما متاسفانه این اثر برای شما موقتی است.

Runner s high باعث ترشح مواد مخدر طبیعی در بدن می شود که اثر بسیار قوی روی قسمت پردازش احساسات می گذارد. بدن شما زمانی که می دوید هورمون ضد استرس طبیعی تولید می کند که باعث حل راحت تر و اسان تر مشکلات تان می شود.

هرکسی می تواند در زندگی خود احساس رضایت و خوشایندی داشته باشد و این وابسته به سلامت نیست. به نظر می رسد احساس مثبتی که بعد از انجام فعالیت هوازی ایجاد می شود ارتباط مستقیمی دارد با رشد سالم بافت مغز و ترمیم سلول های مغز.

 اگر چه به سادگی می شود نگاه به تجمع مواد مخدر طبیعی در لوب پیشانی مغز بعد از 2 ساعت دویدن  و احساس خوشایند و خوب ایجاد شده در مغز را توضیح داد اما محققان دانشگاه اوتاوا به نتایج بیشتری دست یافته اند.

افزایش ماده شیمیایی به نام VGFبعد از ورزش هوازی توانست آسیب های ژنتیکی که به مغز موش ها رسیده بود را درمان کند و باعث طولانی تر شدن عمرشان شود می تواند باعث ترمیم سلول مغز انسان هم شود و آن ها را به طور کامل بهبود دهد.

البته که هنوز محققان کابرد درست VGF در بدن را شناسایی کنند ولی این را می دانند که یک داروی طبیعی برای افسردگی پایدار و طولانی است که ترمیم و بازسازی سلول های مغزی را بهبود می بخشد.

با اینکه تمرین وزنه برای سلامت عضلانی مغز مفید است اما طبق تحقیقاتی که انجام شده است بیانگر این است که تاثیر خیلی کمی را روی سطح نورون زایی مغز دارد.

این در حالی است که فایده های تمرینات وقفه دار با شدت بالا تحت شعاع این تمرینات قرار دارد. در واقع این تمرینات می تواند سطح استرس را بالاببرند و استرس باعث کاهش نورون زایی در هیپوکامپ مغز بالغ را کاهش می دهد.

البته این به این دلیل نیست که فقط ورزش هایی مثل دویدن و تمرینات ورزشی مقاومتی را در مغز ایجاد می کنند اما در واقع به نظر می رسد که این نوع فعالیت ها باعث بیشترین حد نورون زایی در هیپوکامپ می شوند اما تغییرات دیگری را که در مغز ایجاد می شوند توسط تمرینات وقفه دار و تمرین با وزنه صورت می پذیرد. همچنین انجام این نوع ورزش ها می تواند در تولید رگ های خونی جدید و تشکیل ارتباطات جدید بین سلول مغزی و همچنین ترمیم سلول های مغز در قسمت هایی از مغز بسیار مفید هستند.

اگر شما تمرینات وقفه دار با شدت بالا انجام می دهید و یا با وزنه ورزش می کنید بد نیست که هر از گاهی به دویدن و دوچرخه سواری هم بپردازید چرا که باعث سلامت هیپوکامپ تان می شود.

منتشر شده در سلامت

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *