رفتن به نوشته‌ها

علت تاخیر در قاعدگی بانوان چیست؟!

تاخیر در قاعدگی می تواند برای برخی از بانوان، کمی ترسناک باشد، زیرا این تاخیر می تواند برای هر موضوعی باشد  که حال برخی طبیعی، برخی هم بر اثر بیماری ها هستند. البته این تاخیرها در همه بانوان به وجود می آید و تقریبا همه دچار تاخیر یا زودهنگامی قاعدگی می شوند.

برای این موضوع نباید ترسید؛ چون قاعدگی در اثر اختلال  هورمون ها به وجود می آید و در بعضی از مواقع، این هورمون ها دچار نا منظمی می شوند.

قاعدگی ماهانه چیست؟

چرخه قاعدگی، یک روند هورمونی است که برای تمام بانوان جهان اتفاق می افتد. این چرخه زمان مشخصی دارد و از ۳ تا ۷ روز ادامه می یابد. قاعدگی،  به  صورت ماهانه است و معمولا از سنین 13 تا 45الی 50 سالگی طول می کشد.

چرخه قاعدگی زمانی تمام می شود که فرد یائسه شود و تخمدان های آن قدرت و کشش خود را نسبت به قبل از دست بدهند. این موضوع حتی در تمام حیوانات ماده هم اتفاق می افتد و به نوعی در این مدت، خون های کثیف بدن خارج می شوند که اکثر دکتران متخصص نام آن را پاکسازی بدن می گذارند.

چه عواملی قاعدگی ماهانه را به تاخیر می اندازد؟

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، تاخیر در قاعدگی دلایل مختلفی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند.

مصرف غذاهای نامناسب در طول ماه

غذاها، تاثیر بسیاری بر روی چرخه قاعدگی دارند. مثلا با مصرف غذاهایی که طبع سرد دارند، رحم و تخمدان ها هم طبع سردی به خود می گیرند و همین موضوع سبب می شود که قاعدگی به تاخیر بیافتد و از تاریخ اصلی کمی بگذرد.

برای این که این اتفاق پیش نیاید، باید سعی کنید که در طول ماه، مخصوصا زمان هایی که به موعود قاعدگی شما نزدیک است، غذاهایی که طبع سرد دارند را مصرف نکنید و به جای آن از خوراکی هایی استفاده کنید که طبع گرمی دارند.

مثلا دارچین و بابونه بسیار برای رحم مفید هستند و اگر آن ها را با چای بنوشید، هم درد شما کم تر می شود و هم تاخیر در قاعدگی برای شما اتفاق نمی افتد.

مشکلات روانی مانند استرس و اضطراب

به دلیل این که هورمن ها رابطه زیادی با مشکلات روانی دارند، حس های عاطفی و روانی ما بر روی چرخه قاعدگی اثر می گذارند. البته این تاثیرها در همه افراد به یک صورت نیست. مثلا فردی اگر مدام در معرض استرس و اضطراب قرار می گیرد، ممکن است که زودتر از زمان معین، عادت ماهیانه شود.

در فرد دیگری هم ممکن است که برعکس باشد و عادت ماهیانه به تعویق بیافتد. سعی کنید که همیشه  یک هفته قبل از عادت ماهیانه، خود را از مشکلات روانی مثل، استرس، اضطراب، ترس و… دور نگه دارید تا هورمن ها هم وظیفه خود را درست انجام دهند و دچار اختلالات نشوند.

کاهش یا اضافه وزن

یکی دیگر از مواردی که باعث تاخیر در قاعدگی می شود، تغییرات وزنی است. زمانی که بدن شما یک باره در معرض اضافه یا کاهش وزن قرار گیرد، هورمن ها با هم مختلط می شوند و همین موضوع سبب می شود تا عادت ماهیانه از مدار اصلی خود خارج شود. البته برای این موضوع نیاز نیست که نگران باشید، چون فقط در ماه اول تغییر وزن ممکن است مدت زمان عادت ماهیانه عقب یا جلو شود.

مصرف کردن قرص های پیشگیری

خیلی از بانوان قرص های جلوگیری از بارداری مصرف می کنند که یا از بارداری جلوگیری کنند یا عادت ماهیانه خود را منظم کنند. این کار اصلا درست و مناسب نیست؛ چون این قرص های جلوگیری، به مرور زمان  بر روی تخمک ها اثر می گذارد و حتی نازایی به وجود می آورد.

مصرف این نوع قرص ها، حتی برای حلوگیری از بارداری هم مناسب و استاندارد نیست و حتی به پزشک هم مراجعه کنید، او بقیه راه های پیشگیری را به شما معرفی می کند. اگر قرصی که عمل کرد پیشگیری دارد مصرف می کنید، حتما آن را قطع کنید و برای منظم شدن پریودی خود و حتی پیشگیری از بارداری، از روش هایی که ضرر ندارند استفاده کنید.

عفونت ها و بیماری ها

عفونت اگر شدید باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا عفونت ها و بیماری ها، علاوه بر این که علت تاخیر قاعدگی هستند، بر روی رحم و بقیه اعضای بدن اثر می گذارند.

اگر عفونت کم باشد، می توانید با مصرف کردن قرص آن را بر طرف کنید اما اگر شدید باشند، حتما باید از قرص، کرم، ژل شستشو استفاده کنید تا کاملا بر طرف شود.

اگر عادت ماهانه شما بهم ریخت و در هنگام دروان قاعدگی درد بسیاری داشتید، حتما به پزشک مراجمعه کنید تا شما را درمان کند و علت تاخیر قاعدگی را همم تشخیص دهد.

نکاتی که باید به یاد داشته باشید

به هیچ عنوان، برای رفع عفونت ها از همه درمان های خانگی استفاده نکنید. رحم و دستگاه تناسلی یکی از مهم ترین بخش های بدن هستند و مراقبت از آن ها واجب است. درمان های خانگی فقط می توانند کمی عفونت را بهبود ببخشند و حتی برخی اصلا موثر نیستند. حتما برای عفونت و بیماری ها، به پزشک مرتبط مراجعه کنید.

همیشه تاخیر در قاعدگی، به این منظور نیست که شما مشکلات رحمی یا تخمدان دارید، عادت ماهیانه متصل به هورمون های بدن است و ممکن است که گاهی وقت ها هورمون ها بهم بریزند. سعی کنید نکاتی که در بالا ذکر کردیم را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

منتشر شده در سلامت

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *