رفتن به نوشته‌ها

رهایی از لرزش دست ها |برای لرزش دست چه باید کرد؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید؛ لرزش دست است. لرزش دست در واقع نوعی اختلال است که برخی اوقات می تواند نشانگر وجود یک بیماری باشد یا این که بی دلیل رخ دهد.

از مهم ترین عواملی که می‌ تواند باعث لرزش دست شود؛ می توان سوء مصرف یا ترک الکل، بیماری های عصبی، پر کاری تیروئید، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، نارسایی کبد یا کلیه، ضربه مغزی، بیماری پارکینسون، مصرف برخی از داروهای آسم، سکته مغزی، اضطراب یا وحشت و اختلالات حرکتی را نام برد.

به طور معمول این اختلال؛ علامت تهدید کننده و خطرناکی در زندگی نیست ولی می تواند اکثر فعالیت های روزمره تان را مختلط کند. رهایی از لرزش دست ها اصلا کار سختی نیست و می توانید به راحتی با کمک ورزش، آن را درمان کنید.

اگر گاهی اوقات دست های دچار لرزش می شود؛ بهتر است به طور منظم ورزش هایی مناسب را انجام دهید تا به مرور زمان، این مشکل برطرف شود. از این رو پیشنهاد می کنیم؛ در ادامه مطلب همراه ما بمانید تا چند مورد از بهترین و مناسب ترین ورزش ها را به شما، معرفی کنیم.

کشش انگشت

Eliminate hand tremors

یکی از ساده ترین ورزش هایی که می توانید برای درمان لرزش دست انجام دهید؛ کشش انگشت است. برای انجام دادن این ورزش؛ ابتدا باید انگشت های تان را به طرف پایین و سپس به طرف بالا، بکشید کنید.

انجام دادن این حرکت اصلا سخت نیست و می توانید به راحتی آن را انجام دهید. به طول معمول بهتر است روزی 30 بار این حرکت را انجام دهید تا نتیجه شگفت انگیز آن را بعد از گذشت مدتی، مشاهده کنید.

تمرین مچ

رهایی از لرزش دست ها با کمک تمرین مچ نیز؛ یکی دیگر از راه های مناسب است که می توانید از آن، بهره بگیرید. قسمت مچ باید بیرون از میز باشد و سپس مچ را به سمت پایین و بعد بالا خم کنید. این مرحله را 20 بار تکرار کنید.

برای تقویت مچ می توانید روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید و دست خود را به طور کامل به جلو بکشید و با کف دست دیگر انگشتان خود را به سمت پایین نگه دارید.

کمک گرفتن از کش

برای انجام این تمرین؛ به یک عدد کش پلاستیکی کوچک، نیاز دارید. بعد از این که کش را تهیه کردید؛ آن را دور دستان تان قرار دهید و انگشتان تان را محکم باز و بسته کنید.

برای این که نتیجه بهتری از این تمرین به دست آورید؛ سعی کنید چند ثانیه در همین حالت بمانید و روزی 10 بار این کار را انجام دهید.

دمبل

Eliminate hand tremors

درمان لرزش دست با ورزش؛ بهترین گزینه ای است که می توانید از آن بهره بگیرید. یکی از مناسب ترین تمرین هایی که می توانید انجام دهید؛ تقویت مچ دست با کمک دمبل است.

این تمرین عالی برای همه افراد مبتلا به لرزش دست؛ توصیه می شود و می توانید به راحتی از آن بهره ببرید. برای انجام دادن این تمرین؛ فقط به 2 عدد دمبل سبک نیاز دارید؛ توجه داشته باشید که وزن دمبل نباید خیلی سنگین باشد زیرا ممکن است مچ تان آسیب ببیند.

جهت انجام دادن این تمرین؛ باید دمبل را در دست بگیرید و مچ تان را به آرامی، بالا و پایین کنید. این تمرین باید روزی 20 بار تکرار شود تا در سریع ترین زمان ممکن، یک نتیجه مطلوب را به دست آورید.

خم کردن مچ

یکی دیگر از ساده ترین تمرین هایی که می توانید آن را به صورت نشسته نیز انجام دهید؛ خم کردن مچ دست است. شما باید برای انجام دادن این تمرین؛ ابتدا روی صندلی بنشینید و پشت تان را صاف نگه دارید.

سپس دستان تان را به طور کامل به جلو بکشید و با کف دست دیگرتان، مچ را به طرف پایین نگه دارید و بعد از آن؛ انگشت ها و کف دست خود را به سمت مچ خم کنید و آن را به طرف پایین بکشید‌. در واقع باید به کمک دست دیگرتان؛ مچ دست را نگه دارید و سمت بدن تان بکشید.

چند ثانیه این کار را انجام دهید و دوباره دست را به حالت اولیه خود، برگردانید. همچنین بهتر است روزی 20 بار، این تمرین انجام شود.

باز و بسته کردن مشت

برای رهایی از لرزش دست ها؛ هر روز دست های تان را محکم مشت و سپس باز کنید تا عضلات دست تان تقویت شوند. همچنین توصیه می شود انگشت های تان را هم به آرامی حرکت دهید و روزی چندین بار این کار را تکرار کنید.

رساندن انگشت ها بهم

این تمرین نیاز به مهارت و تخصص خیلی زیادی ندارد. برای انجام دادن آن کافی است؛ نوبت به نوبت انگشت های تان را به انگشت شست بچسبانید و بعد از این که تمام انگشتان تان این تمرین را انجام دادند، دست ها را کمی تکان دهید.

همان طور که در ابتدای مطلب نیز ذکر شد؛ دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می توانند موجب لرزش ناگهانی دست در افراد شود. اما بهتر است لرزش ناخواسته و غیر ارادی دست را جدی بگیرید و حتما برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

اگر لرزش دست نشان دهنده یک بیماری خاص بود؛ بهتر است نحوه درمان آن توسط پزشک مشخص شود، اما و اگر بی دلیل دچار این اختلال شدید بهتر است برای رهایی از لرزش دست ها؛ این تمرین ها و ورزش ها را انجام دهید.

در پایان این مقاله راه های درمان لرزش  دست با ورزش را یاد گرفتید این ورزش ها باعث کاه استرس و لرزش می شود.

منتشر شده در سلامت

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *