رفتن به نوشته‌ها

فواید ورزش یوگا برای سلامت بدن

تاثیر یوگا بر سلامتی حقیقتی کتمان نشدنی است. در سال های اخیر و بالا رفتن سطح آگاهی مردم و علاوه بر آن توصیه اکید پزشکان، اقبال عمومی نسبت به این ورزش بسیار زیاد شده است. علی رغم تصور نادرست خیلی ها، یوگا اصلا ورزش آسانی به حساب نمی آید؛ اما به دلیل دارا بودن حدودا بیش از هزار حرکت مختلف، تنوع و انعطاف پذیری بالا برای اغلب گروه های سنی مناسب و کارآمد است.

ایجاد تعادل و هماهنگی بین اندام بدن و همچنین آموزش درست تنفس را باید اولین دستاورد های این رشته برشمرد. آرامش روحی و روانی پس از هر تمرین را بر قدرت و استقامتی که در مقایسه با قبل بیشتر شده اندازه کنید، تا بیشتر متوجه تاثیرات فوق العاده آن بشوید. این مطلب به بررسی مهم ترین مزایا و فواید یوگا برای بدن اختصاص داده شده است. چنانچه در فکر یادگیری این ورزش هستید یا به آن علاقه دارید؛ مطالعه این بخش برای تان جذاب خواهد بود.

افزایش انعطاف پذیری

چنانچه از خشکی عضلات به تنگ آمده اید و اطلاع دارید که با بالا رفتن سن این مسئله بیشتر عود می کند؛ از همین حالا به فکر انجام تمرینات یوگا باشید. این رشته با حرکات کششی فوق العاده بافت های نرمی مثل تاندون ها و تمرکز بر قسمت های مختلف مانند کشاله ران، پشت زانو و کتف ها، درد های عضلانی شما را بهبود می بخشد. در نهایت نیز با مشارکت در فرآیند آزاد سازی اسید لاکتیک در سراسر قسمت ها، تمام خستگی ها و فشار های ناشی از شیوه های نادرست زندگی مثل اشتباه نشستن یا خوابیدن را رفع می کند. در نتیجه باید افزایش انعطاف را یکی از مهم ترین فواید یوگا برای بدن بدانیم.

بالا بردن قدرت و استقامت

حرکات ظاهرا ساده این رشته ورزشی، پس از مدت کوتاه دو الی سه ماه اثرات شگف انگیز خود را نشان می دهند. یکی از آن ها زیاد شدن قدرت اندام ها و عضلات شماست. این تغییر در قسمت شکم، ران ها و ساعد پا ملموس تر است.

بهبود تنفس

یکی از بهترین پیشنهادات برای کسانی که از مشکلات تنفسی رنج می برند، انجام مرتب و درست حرکات یوگاست. این افراد بهتر می توانند اثر گذاری جلسات تمرینی را احساس کنند؛ اما اگر دچار از این دست مسائل نیستید هم باز می توانید با تمرکز بر روی دستگاه تنفسی، ترشح آدرنالین و کاهش استرس ها را حس کنید. افزایش حجم ریه و کاهش حملات اضطرابی را باید یکی دیگر از فواید ورزش یوگا برای بدن محسوب کرد.

کنترل فشار خون

ادامه دادن تمرینات در بلند مدت به خوبی قادر است تا فشار خون شما را کنترل کرده و اجازه ندهد تا بیش از حد غیر مجاز بالا یا پایین برود. چنانچه با این مشکل دست به گریبان هستید و یا در فکر پیشگیری به سر می برید؛ در هردو صورت توصیه می کنیم تا به طور جدی و مرتب یوگا انجام دهید. پس تنظیم نگه داشتن فشار خون را در باب فواید یوگا برای بدن در ذهن داشته باشید.

بهبود بخشیدن بر گردش خون

در فهرست کردن تاثیر یوگا بر سلامتی باید حتما باید به اثر آن بر بهبود گردش خون اشاره کرد. هیچ فعالیتی به اندازه این رشته نمی تواند جریان خون منظم، سالم و در پی آن پوستی شفاف و موها و ناخن هایی مستحکم به شما ببخشد.

تامین سلامت قلب

اگر می خواهید قلب و عروقی سالم داشته باشید و به اصطلاح قلب تان مثل ساعت کار کند؛ تمرینات یوگا را جدی بگیرید. در ادامه روند بهبود وضعیت نفس کشیدن، افزایش ظرفیت شش ها و اکسیژن رسانی بهتر به مغز، ریتم ضربان قلب هم مرتب تر می شود. این تغیر مهم آنقدر ملموس اتفاق می افتد که به خوبی می توانید آن را حس کنید.

بالا بردن سوخت و ساز بدن

یکی از مهم ترین فواید ورزش یوگا برای بدن بالا بردن سوخت و ساز ومتابولیسم است. از آنجا که با پی گیری منظم تمرینات شاهد خواهید بود که چطور مشکلاتی مانند نفخ و یبوست برای تان حل شده؛ سوء هاضمه، درد های شکمی و…از بین می روند. با تنظیم و بهبود عملکرد دستگاه گوارش هضم آسان تری خواهید داشت و در نتیجه راحت تر وزن می کنید. به یاد داشته باشید، یک شبه انتظار معجزه داشتن هم درست نیست؛ برای درک بهتر نتیجه یک بازه حداقل شش ماهه برای خود تعیین کنید.

کمک به تعادل

افزایش سطح تعادل و توازن ایجاد کردن بین دو نیمه چپ و راست بدن یکی از اولین نتایجی ست که با انجام حرکات مخصوص بدست می آید. چون اکسیژن رسانی به مغز در مقایسه با قبل خیلی بهتر شده؛ در نتیجه قدرت تعادل هم بهبود پیدا کرده است. حتی پس از چند هفته نیز به طرز محسوسی متوجه پیشرفت خود خواهید شد.

خواب آسوده تر

اگر خواب آشفته ای دارید، کم و بی کیفیت می خوابید. باید بدانید یکی از فواید یوگا برای بدن، از بین بردن استرس ها و نگرانی ها کاذب و ایجاد شرایط ایده آل ذهنی و جسمی برای خوابی عمیق است.

جلوگیری از پیری

چه باور داشته باشید چه نه یوگا بدنی جوان و سالم تقدیم همه می کند؛ از آنجا که هماهنگی اعصاب و عضله در شما بالا رفته، اضطراب های بی جا کم شده و انرژی روانی و فیزیکی کتمان نکردنی ای به بدن تان تزریق شده است؛ در نتیجه پیری دیرتر به سراغ تان خواهد آمد.

منتشر شده در سلامت

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *