رفتن به نوشته‌ها

چگونه در سفر از کرونا جلوگیری کنیم

سفر در ایام کرونا، یکی از خط قرمز های مهمی ست که حتی المقدور نباید آن را زیر پا گذاشت و تا جای ممکن از انجام آن پرهیز کرد. منتهی چنانکه مجبور به انجام این عمل شدید و هیچ راهی به جز موکول کردن برنامه سفر به زمان مناسب دیگری باقی نمانده، باید تمام موارد بهداشتی را به طور دقیق و با حواس جمعی کامل اجرا کنید. به یاد داشته باشید در حال حاضر شرایط بسیار با گذشته متفاوت است و تنها یک سهل انگاری کوچک می تواند مسبب صدمات جبران ناپذیر زیادی باشد.

برای حفظ سلامت خود، خانواده، عزیزان و هم وطنان دستور العمل های لازم برای پیشگیری از کرونا در سفر را مو به مو مطالعه کنید. در این مطلب برای کمک به شما، مهم ترین نکات جمع آوری شده است. چنانچه به سفر فکر می کنید یا به هر دلیلی مجبور به انجام آن هستید؛ این مقاله برای تان مهم و کارآمد خواهد بود.

 1. ماسک زدن

همانطور که حتما خود تان هم اطلاع دارید در حال حاضر هیچ راهکار عملی و صد در صدی برای جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس کرونا وجود ندارد؛ به همین دلیل باید به اولین مورد تاکیدی سازمان جهانی بهداشت بیشتر پایبند باشید. ماسک برای زیر چانه و زیر بینی راحی نشده، لفا آن را درست سر جای خود استفاده کنید. به هیچ وجه آن را در ماشین، کیف و جیب جا نگذارید و حتی لحظه هم آن را از صورت خود کنار نزنید. مسافرت رفتن در کرونا فعالیت مورد تایید و درستی محسوب نمی شود اما اگر ماموریت کاری یا مسئله های این چنینی گریبان گیر شماست؛ ماسک را فراموش نکنید.

 1. رعایت فاصله گذاری اجتماعی

یکی از مهم ترین گزینه ها برای پیشگیری از کرونا در سفر، پرهیز از هرگونه تجمعات است. سعی کنید در مقصد تان از رفتن به بانک، رستوران و دیگر اماکن شلو اکیدا خود داری کنید. رعایت کردن فاصله گذاری اجتماعی یعنی حتی از معابر شلوغ هم رفت و آمد نکنید. از افرادی که علائمی شبیه به آنفولانزا یا سرما خوردگی دارند، نیز دور بمانید.

 1. ضد عفونی کننده و پد های الکلی

سفر در ایام کرونا ملزم به این است که همیشه مقداری اسپری های ضد عفونی کننده و آغشته به الکل همراه خود داشته باشید. مدام پس از تماس با سطوح دست ها را با پد تمیز کنید و حتی المقدور خود را به مکانی برای شست و شو با آب و صابون برسانید.

 1. استفاده از وسایل شخصی

سعی کنید مقصد و مسیری را انتخاب کنید که مجبور نباشید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در درجه اول با خودروی شخصی خود به سفر بروید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد، سعی کنید در اتوبوس ماسک خود را ابدا از روی صورت جدا نکنید. مواد غذایی خشک مثل خشکبار، آجیل و کنسرو به همراه ببرید؛ تا مجبور نباشید از رستوران های بین راهی کمک بگیرید. مسافرت رفتن در کرونا، کار آسانی نیست اما اگر دقت لازم را اعمال کرده و توصیه های بهداشتی را به کار بگیرید؛ می توانید تجربه سالمی برای خود و همسفران تان رقم بزنید.

 1. مصرف ویتامینه

امکان دارد در سفر موقعیت دسترسی به میوه و سبزیجات تازه فراهم نباشد. اما از آنجا که بدنی قوی لازمه بسیار مهم پیشگیری از کرونا در سفر است سعی کنید حتما از قرص یا شربت های ویتامینه کمک بگیرید. بدن های ضعیف نسبت به سایرین در برابر ابتلا مستعد تر هستند. در نتیجه باید مدام به فکر تقویت سیستم ایمنی بدن خود باشید، این مورد یکی از بهترین راه هاست.

 1. خرید از فروشگاه های معتبر

اگر در شهر مقصد به خرید نیاز پیدا کردید، هر جایی را برای این کار انتخاب نکنید. فروشگاه های معتبر باید تنها گزینه های شما باشند. پس از خرید لوازم مورد نیاز هم سریعا خود را به مکان مناسبی رسانده و آن ها را خوب با آب و صابون بشویید.

 1. سالمندان و کودکان در خانه بمانند

بر اساس نظرات سازمان جهانی بهداشت، کودکان و سالمندان در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر تر از سایرین محسوب می شوند. بهتر است اگر فرزند خردسال دارید و یا پدر و مادر تان بالای 65 سال سن دارند؛ قید مسافرت را زده و در وقت مناسب تری به این کار بپردازید.

 1. پرهیز از به همراه بردن بیماران زمینه ای

اگر خودتان و یا یکی از همسفران به بیماری های زمینه ای همچون آسم، تنگی نفس، ضعف دستگاه تنفسی، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی مبتلاست؛ یفر اشتباه ترین گزینه پیش رو برای تفریح کردن به شمار می آید. این افراد چنانچه به ویروس مبتلا شوند، آمادگی سیستم دفاعی بدن شان بسیار پایین می آید و خطرات جدی و جبران نا پذیر به جا خواهد گذاشت.

 1. شستن مکرر دست ها

شستن به دفعات دست ها چه در شهر محل زندگی خود باشید چه نه؛ باز هم مهم و حیاتی ست. هم اکنون عیچ قرص، دارو و واکسنی برای بیماری مسری کرونا وجود ندارد؛ پس با حواس جمع تری رفتار کنید. شستن دست ها رکن بسیار مهمی در موارد مورد نیاز برای پیشگیری از کرونا در سفر محسوب می شود.

 1. محل اقامت مناسب

انتخاب محل اقامت تمیز، بهداشتی و قابل اطمینان را نیز فراموش نکنید. چادر زدن در خیابا از بد ترین تصمیم ها در این دوره است. برحسب بودجه خود مکان مناسبی را انتخاب کرده و از اعمال خطر زایی چون اسکان در چادر جدا فاصله بگیرید.

منتشر شده در سلامت

اولین باشید که نظر می دهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *