رفتن به نوشته‌ها

نحوه نگهداری گیاهان در منزل

نگهداری از گیاهان خانگی در منزل علاوه بر ایجاد فضایی شاد و دل انگیز، به زیبایی خانه نیز می افزاید. اما از آن جا که محیط گلدان در مقیاسی بسیار کوچک تر از باغچه برای نگهداری گل ها در نظر گرفته می شود؛ معمولا شرایط متفاوت تری را در جهت محافظت از گیاهان دارا خواهد بود. افرادی که به گل و گیاه علاقه زیادی دارند، به خرید گلدان های مختلف و نگهداری در منزل اقدام می نمایند.

ولی آیا در مورد شیوه مراقبت از گیاهان خانگی چیزی می دانید؟ بعضی گیاه ها از ظرافت و لطافت بیشتری برخوردار هستند و نمی توانند با سایر گل ها در شرایطی یکسان باشند. اگر در منزل گلدان دارید، زمان مسافرت چه تدابیری را برای جلوگیری از فرسودگی آنان در نظر می گیرید؟ میزان آبی که هر گل نیاز دارد چقدر است و یا اندازه گلدان ها در رشد و نمو گل ها موثر هستند؟ پاسخ تمام این پرسش ها در واقع طرز نگهداری گیاه در خانه را به ما می آموزد. بیایید با هم نکات اساسی در زمینه مراقبت از گیاهان را بررسی کنیم تا بتوانیم فضایی چشم نواز را در منزل ایجاد کنیم.

بگذارید گیاهان نیز نفسی تازه کنند

اکسیژن یکی از مهمترین عوامل رشد و سلامت گیاهان به شمار می رود. وجود هوای تازه ساقه و ریشه گل را شاداب تر کرده و موجب درخشان شدن برگ هایش می شود. هر روز صبح چند دقیقه پنجره اتاق یا مکانی که گلدان ها در آن قرار دارند، را باز کنید تا ورود هوای تازه جانی دوباره به گیاهان ببخشد.

بیش از حد به گیاهان آب ندهید

درست است که گیاه برای حیات به آب نیاز دارد، اما آبیاری بیش از اندازه نیز منجر به مرگ گل ها خواهد شد. گلدانی که آب زیاد دریافت نماید دچار اختلال در تجزیه ی املاح معدنی و تغذیه گیاه شده و با حبس مقدار زیادی از ذرات آب در ریشه به فرسایش گل می پردازد. گلدان ها حتما باید چند سوراخ در زیرشان داشته باشند تا آب به خوبی در تمام خاک و بین ریشه ها جریان پیدا کند. چنانچه قصد سفر دارید کافی است زیر گلدانی را پر از آب کرده تا در مدتی که امکان آبیاری وجود ندارد به مرور رطوبت مورد نیازش را از آن به دست آورد.

دما را در سطح متعادل نگه دارید

دمای اتاق یا محیطی که گیاهان را نگه داری می کنید باید همواره از سطحی نرمال و یکسان برخوردار باشد. کم و زیاد شدن دما موجب بروز شوک در گیاه شده و به پژمردگی گلدان ها می انجامد. اکثر گل ها در دمایی بین 22 تا 25 درجه شادابی و طراوت خوبی خواهند داشت.

آفت ها را جدی بگیرید

آفت های گیاهان را بشناسید و مدام گل ها را بررسی نمایید در صورت مشاهده شته، تارتنچه، قارچ، سفیدک و لکه های سیاه فورا به یکی از داروخانه های مربوط به گیاهان مراجعه کرده و داروی مورد نیاز را تهیه نمایید. بی توجهی به آفت ها موجب بیمار شدن تمامی گیاهانی می شود که در جوار آن زندگی می کنند.

گل ها در زمستان تغییر می کنند

فصل زمستان با کاهش دما موجب به خواب رفتن بیشتر گل ها خواهد شد. اگر با شروع سرما برخی از گل ها خشک شدند نگران نشوید. در زمستان محیطی یکنواخت به لحاظ دمایی را برای گیاهان فراهم آورید. گرمای مطبوع 22 درجه شرایطی ایده آل را برای گل ها ایجاد می کند که پس از کمی شکنندگی در برابر سرما دوباره می توانند طراوت خود را باز یابند.

از خاک گلدان غافل نشوید

خاک گلدان مانند خانه ای برای ریشه گیاه به شمار می رود. سعی کنید هر شش ماه یکبار کمی خاک گلدان ها را به آرامی زیر و رو کنید تا هوای تازه به لایه های زیرین خاک نفوذ کند. ریشه با دریافت هوا جانی دوباره گرفته و رشد بهتری خواهد داشت. اگر گلدان برای گل کوچک شده حتما برای تعویض گلدان اقدام نمایید، زیرا فشردگی و تنگ بودن محیط ریشه، فرسایش ساقه و برگ ها را به دنبال دارد. هر سال با شروع فصل بهار کمی کود را به خاک گلدان بیافزایید تا گیاه ساقه ای قوی تر بسازد. برخی آفت ها مانند کرم در زیر خاک بوده و از دید ما دور هستند، پس با جا به جایی خاک از رشد و ازدیاد این آفت های ناپیدا نیز ممانعت به عمل می آورید.

از خشک بودن خاک گلدان نهراسید

شاید برای تان قابل باور نباشد، اما گیاهان خشک بودن خاک را بسیار دوست دارند. زمانی که خاک گلدان خشک باشد، گیاه فرصت استفاده از آبی که در ساقه ها ذخیره کرده را پیدا می کند. ذرات آبی که در ریشه و ساقه حبس می ماند در صورت ماندگاری بیش از حد موجب فرسودگی و پژمردگی گل می گردد. پس زمان مناسب برای آب دادن به گلدان ها موقعی است که خاک شان خوب خشک شده باشد.

نور مناسب را به گل ها دوست داشتنی تان هدیه بدهید

نور مهمترین عنصر در رشد گیاه به شمار می رود. فراموش نکنید اگر گل ها نور کافی دریافت نکنند، به مرور دچار پژمردگی شده و به طور کامل از بین می روند. به یاد داشته باشید تابش نور مستقیم نیز مضرات خود را خواهد داشت. تیرگی و سوختن سر برگ ها، پژمردگی و فرسایش ریشه از جمله علائم هشدار گیاه برای متناسب نبودن میزان نوری که دریافت می کند، است. محیطی که برای قرار دادن گلدان ها در نظر می گیرید، جایی با نور کافی و به دور از نور مستقیم آفتاب باشد.

 

منتشر شده در اسرار خانه داری

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *