رفتن به نوشته‌ها

نگهداری این خوراکی ها در یخچال ممنوع است!

نگهداری خوراکی های ممنوع در یخچال، می تواند سبب شود که یخچال بوی بدی به خود بگیرد و حتی غذاهای دیگر را هم فاسد کند.

برای این که از اتفاق جلوگیری شود، باید مراقب غذاهایی که در یخچال قرار می دهیم باشیم؛ این موضوع درست است که اگر خوراکی یا مواد غذایی داخل یخچال گذاشته نشود، فاسد می شود، اما برخی از آن ها هم برای سلامت غذاهای دیگر و حتی یخچال مضر هستند.

تعدادی از مواد غذایی ها هم، می توانند در یخچال ماده اصلی و مقوی خود را از دست بدهند و حتی ممکن است ما راحب خیلی از خوراکی ها، سال ها دچار اشتباه شده باشیم و بهترین و مناسب ترین مکان را یخچال بدانیم.

برای فهمیدن این که چه غذاهایی می توانند کیفیت یخچال را پایین بیاورند، حتما تا انتها با ما همراه شوید.

مواد غذایی هایی که نباید در یخچال گذاشته شوند

نگهداری خوراکی ها در یخچال، می تواند برای مواد تشکیل دهنده غذاها هم مضر باشد و هم مفید؛ اگر بتوانیم آن ها را از هم جدا کنیم، نه فضای یخچال مسموم و فاسد می شود و نه غذاها خاصیت اصلی خود را از دست می دهند.

برخی از خوراکی هایی که نباید در یخچال گذاشته شوند، عبارت اند از:

روغن ها

روغن ها مواد چربی هستند که ما برای سالاد و پخت و پز از آن ها استفاده می کنیم. ماده های چرب اگر در برابر سرما قرار گیرند، خاصیت خود را از دست می دهند و حتی ظاهری آن ها متفاوت می شود.

در برخی مواقع هم دیده شده است که روغن در یخچال می تواند کپک هم بزند. روغن ها برای این که دانه های مقوی خود را حفظ کنند باید در جایی که نور و دمای هوا  زیاد نیست قرار بگیرند تا ماده اصلی ترکیبات خود را از دست ندهد.

انواع این روغن ها می توانند هم روغن زیتون باشند و هم روغن آفتابگردان؛ قرار دادن هر یک از آن ها درون یخچال، اصلا کار مناسبی نیست و اگر تا کنون از این روش استفاده می کردید، بهتر است که عادت خود را تعوض کنید.

پیاز

پیاز یکی دیگر از خوراکی های ممنوع در یخچال است؛ زیرا شما هر مطلبی که راجب پیاز و یا خواص آن بخوانید، متوجه می شوید حتی پیازی که خرد شود، پس از گذشت چند ساعت دیگر قابل استفاده نیست، زیرا دمای هوا تمام مواد و ذرات اصلی مهم پیاز را به خود جذب می کند و اگر دقت کنید هوای اطراف هم بوی پیاز می گیرد که این موضوع نشانگر ترکیبات مهم این ماده خوراکی است.

قرار دادن این مواد خوراکی هم در یخچال، باعث می شود که ذرات اصلی پیاز در اثر دمای زیاد از بین بروند و خاصیت اصلی خود را از دست بدهند. برای این که پیاز های شما خراب نشود و بتوانند خوب در مقابل سیستم دفاعی بدن عمل کند، آن ها در یک محیط معمولی نگهداری کنید. البته به یاد داشته باشید که دمای هوا خیلی هم نباید گرم باشد زیرا پیازها کلا خراب می شوند.

ترشیجات

معمولا تمام ما ایرانی ها، علاقه خاصی به ترشیجات خانگی داریم. این ترشی ها بر اثر چند مواد مختلف که واکنش شیمیایی نشان می دهند به وجود می آیند و طعم بسیار لذیذی به خود می گیرند.

شاید تا کنون نمی دانستید اما یکی دیگر از خوراکی های ممنوع در یخچال، ترشی ها هستند؛ زیرا درون اکثر آن ها سرکه وجود دارد. در کل سرکه زمانی که در یخچال قرار گیرد، تمام خاصیت شیمیایی و اسیدی خود را از دست می دهد و به یک ماده گاز دار تبدیل می شود.

ترشی ها هم از سرکه درست می شوند و به مرور زمان طعم خود را از دست می دهند و حتی کپک می زنند. برای این که ترشی های خانگی شما خراب نشود، کافی است که آن ها را در جایی که اصلا نور وجود ندارد و دمای محیط کاملا متعادل است قرار دهید تا هم ترشی ها خوش طعم تر شوند و هم سرکه خاصیت شیمایی خود را از دست ندهد.

سیب زمینی

تقریبا برای همه پیش آمده است که قصد درست کردن غذایی با سیب زمینی را داریم و مقدار کمی از آن اصافه می آید. زمانی که باقی مانده سیب زمینی را درون یخچال می گذارید، می توانید مشاهده کنید که سیب زمینی تغییر رنگ می دهد و حتی مزه آن تغییر می کند.

سیب زمینی از کربوهیدرات و نشاسسته درست شده است و زمانی که درون یخچال قرار می‌گیرد، دمای نسبتا زیاد هوا، باعث می شود که تمام مواد های اصلی از بین بروند و حتی به قند تبدیل شوند. برای این که این اتفاق رخ ندهد، سیب زمینی ها را در یک جای متناسب بگذارید تا هم نور کافی و هم دمای مناسب داشته باشند.

خیار

شاید باور نکنید اما خیار هم در لیست خوراکی های ممنوع در یخچال قرار دارد. تقریبا تمام مردم جهان، خیار را همراه با میوه و سبزیجات دیگر درون یخچال می گذارند و اصلا راجب ضررهای آن اطلاعی ندارند.

البته این موضوع درست است که اگر خیار در دمای بیرون باشد زودتر فاسد می شود اما گذاشتن آن درون یخچال هم باعث می شود که از داخل خالی شود و به جز آب، هسته و پوسته چیزی باقی نماند.

منتشر شده در اسرار خانه داری

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *