سخنوری و فن بیان چیست؟

سخنوری و فن بیان برای موفقیت در زندگی بسیار اهمیت دارد. قطعا هر انسانی برای برقراری ارتباط با دیگران و متقاعد کردن افراد به کلامی نافذ احتیاج خواهد داشت. از این رو می توان گفت افرادی که سخنوران بهتری هستند در حوزه کسب و کار و حتی زندگی شخصی خود نسبت به سایر افراد پیشرفت بیشتری خواهند داشت. به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد امروزه دوره های آموزشی بسیاری با عنوان مهارت سخنوری و فن بیان برگزار می گردد و طرفداران بسیاری دارد. اگر می خواهید با مبحث سخنوری بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

سخنوری چیست؟

منظور از سخنوری  بالاترین سطح کلام یک فرد می باشد که بتواند با سخنان خود در هر شرایط و زمانی در یک جمع تمامی افراد را تحت تاثیر کلام خود قرار دهد. سخنوری در زندگی بسیار اهمیت دارد و موفقیت افراد را در پی خواهد داشت. به عنوان یک مثال فردی یک جوک را تعریف می کنند که موجب می شود همه ی افرادی از کلی بخندند در صورتی که ممکن است اگر همان جوک را فرد دیگری تعریف کند از نظر دیگران اصلا خنده دار نباشد.

اعتماد به نفس,تقویت سخنوری,تقویت فن بیان,

فن بیان چیست؟

سخنوری و فن بیان با یکدیگر متفاوت هستند و منظور از فن بیان مهارت هایی است که از طریق کلیه بخش های ارتباطی خود علاوه بر زبان و دهان به منظور برقراری ارتباط کلامی استفاده می کنید. فن بیان تنها مختص افراد خاصی نیست و هر فردی نیاز دارد که برای بهبود فن بیان خود دائما تلاش کند تا بتواند روز به روز زندگی بهتری را نسبت به گذشته تجربه نماید.

اهمیت سخنوری و فن بیان در زندگی

سخنوری و فن بیان از جمله مهارت هایی هستند که از گذشته تا کنون با انسان همراه بوده اند و مهارت جدیدی نیست. درزمان های دور نیز افراد برای آنکه بتوانند حرف خودشان را به کرسی بنشانند سعی می کردند خوب صحبت کردن را یاد بگیرند. کاملا طبیعی است که افراد طول زندگی و روابط اجتماعی که با سایر افراد دارد بارها مجبور شوند در جمعی به جهت دفاع از عقاید خود و یا تعریف یک اتفاق یا خاطره مجبور به سخن گفتن شوند، پس بنابراین برای آنکه نظر افراد حاضر در جمع را به خود جلب نمایند بهتر است بر روی مهارت فن بیان خود بیشتر کار کنید. دانشمندان معتقد هستند بر اساس تحقیقات انجام شده افراد در هر موقعیت اجتماعی که باشند برای آنکه بتوانند  تغیرات بزرگ و مثبتی در زندگی خود ایجاد نمایند و پیشرفت داشته باشند باید توانایی خوب صحبت کردن و فن بیان قوی داشته باشند.

مراحل بهبود فن بیان

برای بهبود و تقویت فن بیان نیاز است که فرد از سه محله زیر عبور نماید.

یادگیری مطالب به صورت تئوری

تمرین فراوان با دقت بالا

به کارگیری آن ها در زندگی واقعی

روش های تقویت سخنوری و فن بیان

به منظور تقویت سخنوری و فن بیان تکنیک ها و روش های مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین و تاثیر گذار ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

یادداشت برداری از نکات اصلی خود

یادداشت برداری کمک می کند که ذهن تجسم و جذب اطلاعات را به خوبی انجام دهد و بر اساس نوشته ها مشخص نماید کدام مطالب درست و کدام نادرست هستند و مقدار آن ها باید کم یا زیاد شود تا نفوذ کلام بر دیگران را داشته باشد.

ضبط نمودن صدای خود

یکی دیگر از روش های تقویت فن بیان ضبط کردن صحبت ها و مکالمات خود در طول روز می باشد. با استفاده از این روش مجددا می توان به صحبت های خود گوش داد و به نقاط ضعف خود در صحبت کردن مانند زیر و بم صدا، طرز بیان کلمات و فاصله مکث ها پی ببرید و آن ها را اصلاح نمایید.

سخنوری و فن بیان,فن بیان,اعتماد به نفس,

همواره شمرده و با اعتماد به نفس صحبت کنید

شمرده سخن گفتن و واضح بودن کلمات می تواند تاثیر بسزایی در جلب نظر شنونده به صحبت های شما داشته باشد. بنابراین در هنگام صحبت کردن با دیگران اعتماد به نفس داشته باشید و تمامی کلمات را شمرده شمرده بیان کنید تا نشان دهد که کاملا آرام هستید و بر موضوعی که راجع به آن صحبت می کنید تسلط کامل دارید.

درگیر نمودن مخاطب

یکی دیگر از تکنیک های تقویت سخنوری و فن بیان به چالش کشیدن مخاطبان از طریق پرسیدن سوال از آن ها می باشد. این امر موجب می شود که ارتباط بسیار خوبی بین شما و مخاطب صورت بگیرد.

ایجاد محیطی شاد و لذت بخش

همیشه سعی کنید در گفتگوها و سخنرانی های خود کمی شوخی داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید توجه مخاطب را بیشتر به صحبت های خود جلب نمایید. با انجام این کار یک فضای آرامی ایجاد می کنید که آن حالت خشک گذشته را ندارد و مخاطب می تواند ارتباط بهتری با شما برقرار نماید. اشاره به داستان ها و اتفاقات واقعی در حین سخنرانی نیز در تقویت سخنوری و فن بیان بسیار مهم است، به طوری که بسیاری از سخنوران  عالی از همین تکنیک استفاده نموده اند در کنار سایر تکنیک ها و امروزه به بهترین سخنوران تبدیل شده اند.

اشتراک گذاری: