آشنایی با اصطلاح فوبیا و راه های درمان آن

آشنایی با انواع فوبیا و راه های درمان آن یک مقوله جدی و مهم است که باید همه ما درباره آن بدانیم! شمار زیادی از افراد بدون اینکه اطلاع داشته باشند با این مسئله درگیرند. هراسی شدید که هیچ دلیل منقطی ان را توجیه نکند، فوبیا نامیده می شود. در ترس های نرمال شخص بر اثر قرار گرفتن در معرض یک موقعیت یا شرایط خارجی می ترسد، اما در گونه دوم فرد خودش هم اذعان دارد که احساس ناخوشایند او عقلانی نیست.

واکنش ها در این حین طیف وسیعی دارد؛ از احساس آزردگی و انزجار با دوز پایین تا استفراغ و حتی بیهوش شدن می تواند اتفاق بیفتد. این حالات اگر رفع و یا کنترل نشوند تاثیرات و تبعات نا خوشایندی در پی خواهند داشت. برای آشنایی با علل و راه های درمان فوبیا تا انتها همرا ما باشید.

دسته بندی و انواع فوبیا

تا به امروز انواع فوبیا به بیش تر از 80 نوع رسیده است که برخی از آن ها دایره نفوذ بسیار کمی دارند و چندان رایج نیستند. در مجموع 4 دسته بندی در این زمینه وجود دارد؛ هراس های خاص که خود شامل هراس از حیوانات مختلف، عوامل طبیعی مانند ارتفاع و آب، جراحت و خون، موقعیت های مختلف مثل رفتن به دندانپزشکی و فضاهای بسته مانند آسانسور و در نهایت هراس از ربوده شدن یا مرگ و…

دسته دوم نیز شامل احساس اضطراب اجتماعی و ناراحتی از قرار گرفتن در جمع و گروه است. سومین مود یعنی گذر هراسی بر آزردگی نسبت به مکان های شلوغ و باز مانند بازار و رستوران و… دلالت دارد. آخرین گروه هم علم هراسی نامیده می شود. فرد در این حالت از منافات داشتن باور های خود با داده های علمی وحشت دارد.

دلایل بروز فوبیا

در اکثر موارد پیش زمینه هایی مثل افسردگی و اعتیاد می تواند تاثیر بلقوه ای در بروز فوبیا داشته باشد. همچنین کسانی که تجربه ضربه مغزی داشته اند بیشتر در معرض این مسئله قرار دارند. پشت سر گذاشتن دوره های بیماری طولانی مدت نیز می تواند تاثیر گذار باشد. در مجموع عوامل محیطی و ارثی هر دو به یک میزان در شکل گیری و البته درمان فوبیا نقش دارند. اگر یکی از اعضای درجه اول خانواده دچار شده باشد این امکان قویا وجود دارد که فرزندان همان خانواده نیز مبتلا شوند.

تجربه های آزار دهنده و زندگی در محیطی خاص هم یکی دیگر از مهم ترین دلایل است. مثلا اگر شخصی در دوران کودکی در شرایطی پر از سوسک و مار و عنکبوت زندگی کرده باشد؛ احتمالا در بزرگسالی نسبت به آن ها هراس خواهد داشت.

انواع فوبیا,درمان فوبیا,راه های درمان فوبیا,

علائم و نشانه ها

توجه کردن به علائم و اطمینان از درگیری با این مسئله در واقع همان قدم اول درمان فوبیا محسوب می شود. غیر منطقی بودن اولین نشانه ای ست که باید جدی گرفت. ترس از مار زهر دار و کشنده که پیش روی مان قرار گرفته طبعی به نظرمی رسد، اما گر کسی از شنیدن اسم مار یا دیدن تصویر آن در تلوزیون  حال بدی پیدا کند؛ فوبیا دارد. از دیگر علائم فیزیکی که می شود به آن ها اشاره کرد؛ بالا رفتن تپش قلب، تنگی نفس، لرزیدن، تهوع، سرگیجه و مرحله آخر تشنج و غش کردن است.

شیوه های کنترل و درمان

راه های درمان فوبیا بسیار متنوع است. در مرحله اول روان درمانی و شرکت در فرآیند مشاوره و گفت و گو با یک متخصص راه حل بسیار مناسبی به شمار می آید. روان شناس با روش هایی به نام غرقه سازی، تنش کاربردی، حساسیت زدایی منظم و… در صدد حل عارضه بر می آید. در صورتی که با پی گیری این موارد پیشرفتی در وضعیت فرد مشاهده نشد؛ تجویز دارو های ضد استرس و اضطراب توسط روان پزشک گزینه بعدی محسوب می شود. کنترل کننده هایی مثل مونو آمینو اکسیداز و بوسپیرون از این دست دارو ها هستند.

توصیه می کنیم در صورتی که ترس های غیر عقلانی در خود سراغ دارید که حتی رسیدگی به امور روزانه تان را هم مختل کرده؛ سر خود به شیوه های درمان فوبیا فکر نکنید و حتما از یک متخصص کمک بخواهید.

فوبیا چیست,انواع فوبیا,درمان فوبیا,

نمونه هایی از انواع فوبیا

خواب هراسی در این نوع فرد به علت اینکه خواب راحتی ندارد، مدام کابوس می بیند و تمام مدت سرشار از احساس ناراحتی و ناخشنودی است؛ از خوابیدن می ترسد! این مسئله در بسیاری از موارد پس از مدتی خود به خود از بین می رود. در صورتی که ادامه دار شد و قابل کنترل نبود، روان پزشک قرص های آرام بخش و خواب آور برای آن تجویز می کنند.

دلقک هراسی تعداد زیادی از آدم های معروف هم با کولروفوبیا درگیرند. اولین بار استیون کینگ کارگردان معروف ژانر وحشت بود که این اصطلاح را به کار برد. مانند سایر انواع، این مورد هم دلیل روشن و منطقی ندارد.

حفره هراسی تریپوفوبیا جزو عجیب ترین ها در این زمینه شمرده می شود. خیلی ها با دیدن حفره های کوچک و بزرگ در کنار هم و دایره ها و سوراخ های ریز احساس خیلی بد و غیر قابل تحملی پیدا می کنند. برای درمان فوبیا این منافذ کوچک روان درمانی گزینه مناسبی به نظر می رسد.

پرنده هراسی وحشت و حالت مشمئز شدگی از پرندگن یکی دیگر از انواع شایع فوبیا ست که بیشتر در بین زنان به چشم می خورد.

اشتراک گذاری: