رفتن به نوشته‌ها

نقش فن بیان در اعتماد به نفس چیست؟

نقش فن بیان در اعتماد به نفس بسیار واضح است و معمولا افرادی که دارای مهارت فن بیان قوی هستند در هنگام صحبت کردن در جمع و جلسات مختلف اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.به عبارتی می توان گفت فن بیان و اعتماد به نفس مکمل یکدیگر هستند. اگر می خواهید با رابطه فن بیان و اعتماد به نفس بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

پیش از آنکه به بررسی رابطه فن بیان و اعتماد به نفس بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم مفهوم اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس در واقع نوعی حالت ذهنی و درونی است که به فرد توانایی انجام کارهای مختلف را می دهد. عوامل مختلفی در شکل گیری اعتماد به نفس در فرد نقش دارند که از جمله آن ها می توان به استعدادها و تجربیات گذشته، توانایی ها و مهارت های فرد و .. اشاره نمود. در واقع فردی که دارای اعتماد به نفس است به ارزش های وجودی خود پی برده است و با تکیه بر آن ها می داند که توانایی انجام کارهای مختلف را دارد. اعتماد به نفس نقش مهمی در موفقیت زندگی فرد و بهبود انواع روابط او خواهد داشت.

فن بیان چیست؟

فن بیان در واقع مجموعه روش ها و تکنیک هایی است که با بکارگیری آن ها و تمرین و تکرار فراوان می توان میزان نفوذ کلام خود در دیگران را افزایش داد و به سخنوری موفق تبدیل شد.

رابطه فن بیان با اعتماد به نفس و عزت نفس

فن بیان و اعتماد به نفس دارای رابطه ای دو طرفه هستند. به عبارتی می توان گفت هر چقدر که فردی فن بیان قوی تری داشته باشد و مهارت او در این زمینه در حد بالایی قرار داشته باشد راحت تر می تواند در جمع صحبت کند و شاهد تاثیر نفوذ کلامش بر دیگران باشد. از طرفی اگر فرد از اعتماد به نفس و عزت نفس خوبی برخوردار باشد راحت تر می توانید در جمع های دوستانه و اجتماعی شرکت کند و با حفظ آرامش و بدون استرس به صحبت کردن با دیگران بپردازد. بنابراین همانطور که مشاهده می کنید این دو موضوع کاملا به یکدیگر وابسته هستند به طوری که تقویت یکی از آن ها کاملا دیگری را تحت تاثیر قرار می دهد.

اعتماد به نفس در سخنرانی

اعتماد به نفس نوعی ایمان قلبی است به این که می توانم  کاری را به درستی انجام دهم و به موفقیت برسم. لزوما هر فردی که دارای اعتماد به نفس بالا است در هر کاری موفق نخواهد بود و فقط ممکن است در چند کار مهارت و استعداد کافی داشته باشد. بنابراین فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد قطعا یک سخنران موفق نخواهد بود. بلکه باید در زمینه سخنوری و فن بیان مهارت کافی نیز داشته باشد که بتواند در این حوزه عملکرد موفقی داشته باشد و مخاطبان را تحت تاثیر کلام خود قرار دهد. به منظور تقویت اعتماد به نفس روش های مختلفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها کسب مهارت می باشد. بنابراین اگر فردی می خواهد سخنران خوبی باشد باید ضمن تقویت اعتماد به نفس مهارت خود را در امر سخنوری نیز افزایش دهد.

راه های افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی

نقش فن بیان در اعتماد به نفس نقشی مهم و تعیین کننده است و روش های مختلفی جهت تقویت اعتماد به نفس برای امر سخنوری وجود دارد. از مهم ترین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس  برای سخنرانی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

افزایش دانش

داشتن دانش و مهارت کافی و مسلط بودن به یک حرفه می تواند نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس فرد داشته باشد. بنابراین فرد باید مهارت های خود را در حوزه سخنرانی افزایش دهد. یکی از مهم ترین مهارت هایی که در این زمینه نیاز است مهارت آماده سازی محتوا سخنرانی است که می توان با مطالعه و افزایش اطلاعات در رابطه با موضوع سخنرانی کسب نمود. قطعا هنگامی که فرد دانش کافی داشته باشد ترس او برای صحبت کردن در جمع کاهش می یابد و با اعتماد به نفس بیشتری سخنرانی خود را آغاز می کند.

ورزش کنید

ورزش کردن به صورت مرتب و روزانه نه تنها برای سلامتی بدن مفید است بلکه بر عملکرد ذهن نیز اثر می گذارد و باعث می شود که ذهن کارایی بیشتری داشته باشد. با انجام ورزش میزان ترشح هورمون اندروفین در بدن افزایش می یابد که انسان را به انجام کارهای موفق  و ارزشمند تشویق می کند. بنابراین افرادی که می خواهند در حین سخنرانی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند باید انجام تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهند و شاهد تاثیرات شگفت انگیز آن باشند.

توجه به زبان بدن

چهره اولین و مهم ترین ویژگی نشان دهنده اعتماد به نفس سخنران است و در صورتی که سخنران مهارت کافی در خصوص زبان بدن داشته باشد قطعا بهتر می تواند داشتن اعتماد به نفس خود را مخاطبان منتقل نماید. چشم ها یکی از مهم ترین اعضا بدن هستند که می تواند در ارتباط غیر کلامی با مخاطبان ارتباط برقرار نمایند. بنابراین مهارت استفاده از زبان بدن نیزیکی از مواردی است که سخنران باید برای افزایش اعتماد به نفس خود به آن توجه نماید.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *