رفتن به نوشته‌ها

تکنیک های مهم برای مدیریت زمان

دانستن روش های مدیریت زمان، یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مهارت هایی ست که هر فرد باید یاد بگیرد. به طور ویژه در دنیای امروز که مشغله افراد به نسبت زیاد است و به ور مثال گاهی یک شخص ناچارا به بیش از یک شغل می پردازد. در همچین زمانه ای باید بلد باشیم تا میان کار و شغل، مسائل زندگی شخصی، روابط و سرگرمی های مان برنامه متعادل و بهینه ای را آماده کنیم.

گاهی پیش می آید که می بینیم یک روز، یک هفته و حتی شاید یک ماه گذشته و ما همچنان بدون اینکه دقیقا بدانیم چطور زمان سپری شده؛ هنوز با خروار ها مسئله عقب افتاده همراه باشیم. اگر به دنبال این هستید که از هر روز عمر تان کمی بهتر از قبل بهره ببرید، کتاب های نیمه کاره را به اتمام برسانید و سریال ها و فیلم های ندیده را هم ببینید؛ پس این مطلب برای تان بسیار جالب و خواندنی خواهد بود.

  1. شما به یک فهرست نیاز دارید

جه باور بکنید و چه نه تا یک فهرست کامل و با جزئیات از امور روزمره تان نداشته باشید، هرگز در کنترل کردن وقت موفق نخواهید شد. پیش از هر کاری این تکنیک مدیریت زمان را جدی گرفته و تمام فعالیت های پیش رو را یادداشت کنید. در آغاز هر سال، هر ماه، هر هفته و قطعا هر روز با دقت کار ها و اهداف تان را بنویسید تا با خیال جمع تر و تمرکز بیشتری به دنبال تحقق آن ها بروید. برای مثال دل تان می خواهد یک زبان جدید یاد بگیرید، یا وزن کم کنید؟ شاید هم تنها بخواهید فردا صبح که بیدار شدید کتاب نصفه که چند وقت پیش شروع کرده بودید، تمام کنید؛ در هر صورت بهتر است همه اموری که در ذهن دارید به روی کاغذ آورده و الویت بندی کنید. به قول برایان تریسی، اول قورباغه تان را قورت دهید!

  1. تمرکز داشته باشید

حواس جمع بودن هم یک تکنیک مدریت زمان محسوب می شود. اگر واقعا قصد دارید تا کمتر وقت تلف کرده و نهایت استفاده را از ساعات شبانه روز به عمل آورید؛ تمرکز کنید. این روش یعنی با همه دقتی که دارید تنها به یک کار مشغول شوید و مثلا در عرض یک ساعت از این شاخه به این شاخه نروید. هنگام صرف غذا فقط به آن مشغول باشید. وقتی به مرتب و تمیز کردن خانه می پردازید، تمام حواس تان همان جا باشد. به طور خلاصه باید گفت که در لحظه زندگی کنید تا کمتر اتلاف وقت داشته باشید.

  1. ایده آل گرایی همیشه خوب نیست

اینکه علاقه مند باشید تا همه فعالیت های تان بی نقص و فوق العاده باشد، اصلا بد نیست بلکه خیلی هم طرز فکر مثبتی به حساب می آید؛ منتهی وسواس نگیرید. بسیاری از افراد ساعت ها سرگرم کاری کوچک می شوند که در حداکثر نصف آن وقت هم انجام می شد. کمال طلبی افراطی و ایده آل گرایی شدید می تواند هم روز تان را بر باد بدهد و هم اعصاب و آرامش تان را!

در نتیجه همیشه سعی کنید که ایرادات و اشکالات را در نظر گرفته و حل کنید اما اجازه ندهید عادت خوبی که دارید تبدیل به خوره ذهنی بشود. کمی به خود اعتماد کرده و با آرامش بیشتری اوضاع و احوال را در کنترل بگیرید. در بین راه های مدیریت زمان، پس از مدتی مشاهده می کنید که کنار گذاشتن از این قبیل وسواس ها چه کمک بزرگی کرده است.

  1. یک روز اختصاصی داشته باشید

روز اختصاصی یک پیشنهاد بسیار موثر و کاربردی برای کنترل ساعت ها و دقیقه ها به شمار می آید. این یعنی برای پیشبرد کار های عقب افتاده ای که دارید یک روز از هفته را تعیین کرده و مثلا فقط در همان موقع به مرتب کردن پوشه ها و پرونده ها بپردازید. یا به طور واضح تر یکشنبه را به سریال دیدن بگذرانید و دوشنبه ها هم روز کتابخوانی باشد.

این تکنیک مدیریت زمان در کم تر از یک ماه به طرز شگفت انگیزی، به اغلب امور تان سر و سامان میدهد. همین روش را برای ساعت های مشخصی نیز می توانید تعیین کنید. هر روز از ساعت 8 صبح تا بعد از ظهر سر کار هستید؛ ساعت 10 تا 12 شب کنار خانواده فیلم ببینید. یا به انجام فعالیتی دلخواه بپردازید. با در نظر گرفتن عادت های شخصی و وظایفی که حتما باید به آن ها رسیدگی شود، بهترین برنامه ممکن را تدوین کنید.

  1. از تکنولوژی کمک بگیرید

برنامه های به خصوصی برای انواع تلفن های همراه طراحی شده اند که کمک می کنند روز مفید تری سپری کنید. اگر مدام هنگام کار کردن حواس تان پرت می شوید یا سراغ شبکه های اجتماعی می روید؛ این اپلیکیشن ها دستگاه تان را تا ساعت معینی قفل می کنند تا مشغول آن نشوید. برای برنامه ریزی کردن و ایجاد چک لیست نیاز به کمک دارید؟ باز هم مدل های مختلفی از این اپ ها به داد تان می رسند. علاوه بر فعال کردن آلارم برای یاد آوری، پیشنهاد های خوب دیگری نیز برای شما خواهند داشت.

  1. انگیزه ایجاد کنید

شاید به نظر ساده برسد اما انگیزه ایجاد کردن یک تکنیک مدیریت زمان خیلی موثر است. برای خود پاداش های هر چند کوچک آماده کنید تا بهینه تر به امور تان بپردازید. تنبیه و تشویقی که توسط خود شخص انجام بشود؛ به طرز قابل توجهی می تواند دقایق مفید تری ساخته و به پیشرفت کار ها کمک کند.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *