رفتن به نوشته‌ها

هرآنچه در مورد قانون کارما باید بدانید!

تا کنون برایتان سوال پیش آمده که کارما چیست و چگونه اتفاق می افتد؟ ما فقط مطالب خیلی کمی از کارما را می دانیم و با توجه به افرادی که در گذشته ما حضور داشتند، فکر می کنیم که کارما یک اتفاق از پیش تعیین شده است.

اما اصلا این گونه نیست و کارما یک فلسفه بسیار بزرگ دارد که اگر بخواهیم آن ها را شرح دهیم، قطعا به یک مقاله تخصصی نیاز پیدا می کنیم. اگر شما هم راجب کارما کنجکاو هستید، حتما این مطالب را تا انتها بخوانید.

کارما چیست؟

همه ما ایرانی ها، ضرب المثل هایی راجب قانون کارما شنیده ایم. مثلا از قدیم به ما آموخته شده است که به کسی بدی نکنیم، زیرا بدی گرفتار خودمان می شود. ضرب المثل از هر دستی که بدهید، از همان دست هم پس می گیرید هم نمونه ای بارز است.

کارما در اصل به معنای کنش ها و واکنش هایی است که در طول زندگی برای ما اتفاق می افتد و به نوعی انتقام کائنات نامیده می شود. البته این انتقام به این معنا نیست که مدام دچار مشکل شویم، به هر اندازه که بدی کنیم، دقیقا به همان اندازه، نه کمتر و نه بیشتر، در دفترچه اعمال ما ثبت می شود و طبق قانون کارما، همان بدی گرفتار خودمان می شود.

کارما از گذشته وجود داشته و افراد هندی آن را کشف کردند که نام آن را کرمن گذاشته اند. اگر واقعا به کارما اعتقاد داشته باشید، در حق کسی بدی نمی کنید تا همان بلا گرفتار خودتان نشود. در حقیقت کارما،  بر روی تک تک رفتار ما تاثیر می گذارد و حتی انرژی های مثبت یا منفی هم ربطی به قانون های کارما داشته دارند.

قانون های کارما

کارما، یک اتفاق طبیعی است که در کائنات جذب می شود و درست طبق هر کاری که ما کردیم، آن کار برای ما به نحوی تلافی می شود. البته همان طور که گفتیم ‌کارما دارای مبحث ها و فلسفه های زیادی است و خیلی از محققان راجب به آن نظر داده اند، اما در کل قانون هایی وجود دارد که کارما را تشکیل می دهند که برخی از آن ها عبارت اند از؛

تشابه

اولین قانون کارما، تشابه می باشد. این قانون به این معنا است که شما هر کاری کنید، در آخر همان کار، گرفتار خودتان می شود.

حال می تواند هم‌ خوبی باشد هم بدی؛ مثلا تصور کنید که زباله ای را برای یک فرد داخل کوچه پرت می کنید، و دقیقا همین اتفاق چند ساعت بعد برای خودتان رخ می دهد و فرد دیگری به سمت شما زباله پرتاب می کند.

این اولین قانون کارما است که تشابه نام دارد. قانون تشابه درست همانند ضرب المثلی که در بالا زدیم می باشد، یعنی این که از هر دستی که بدهید، از همان دست هم پس می گیرید.

مسئولیت

مسئولیت یکی دیگر از قانون کارما است. شاید با خواندن سر تیتر فکر کنید که ما باید در هر کار مسئولیت پذیر باشیم، این‌ نکته درست است اما کارما در این قانون سعی دارد بگوید که هر اتفاقی در زندگی ما رخ می دهد، تنها مضنون اصلی ما هستیم و فرد دیگری مقصر نیست.

مثلا فرض کنید که یک فرد اصلا از موقعیت های شغلی و مالی خود استفاده نمی کند و هیچ پیشرفتی هم نمی کند، قطعا زمانی که سن او بالا تر برود، زندگی خوبی نخواهد داشت و مقصر اصلی تنها خود فرد است؛ و نمی تواند برای این اتفاق فرد دیگری را مضنون کند، باید مسئولیت زندگی که خودش ساخته است را بپذیرد.

تکرار و تغییر

شاید شنیده باشید که می گویند تاریخ همیشه تکرار می شود. این موضوع کاملا درست است و دقیقا اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است، در آینده هم اتفاق می افتد اما به شکل دیگری؛ سعی کنید که همیشه قانون تکرار و تغییر را سرلوحه زندگی خود قرار دهید تا هیچ وقت اشتباه نکنید.

زندگی برای ما انسان ها فقط یک بار اتفاق می افتد و نمی توانیم برای بار دوم هم روی زمین زندگی کنیم. اگر شما اشتباهات گذشته خود را به عنوان تجربه در ذهنتان نگه دارید، زمانی که دوباره همان اتفاق برای شما تکرار شد، دقیقا می دانید که باید چگونه رفتار کنید تا زندگیتان تحت تاثیر قرار نگیرد.

صبر و پاداش

قانون کارما در کائنات می گوید که هرچه صبر بیشتری داشته باشید، قطعا پاداش بیشتری هم دریافت می کنید. البته منظور از صبر این است که برای اهداف خود تلاش کنید و با صبر و کوشش به موفقیت دست بیابید.

زمانی که به هدف خود برسید، پاداش تمام سختی ها و صبر کردن هایتان را دریافت می کنید‌‌. مثلا شخصی مدت زمانی را صرف یادگیری شغلی می کند و پس از سال های طولانی، کار او سود می کند و به پول زیادی  دست پیدا می کند، قطعا این شخص نتیجه صبر خود را می بیند و پاداش دریافت می کند.

زمان حال

اگر واقعا قصد دارید که از قانون های کارما پیروی کنید، سعی کنید که همیشه در زمان حال زندگی کنید. البته زندگی کردن در زمان حال،  باعث پیشرفت شما هم در کار و هم زندگی شخصی می شود. گذشته هر چقدر خوب یا بد، تمام شده و هیچ وقت هم باز نمی گردد.

آینده هم مشخص و معلوم نیست و ممکن است که برای ما فردایی وجود نداشته باشد تا کارهای مورد علاقه خود را انجام دهیم. در زمان حال زندگی کنید تا انرژی های مثبت بیشتری از اطرافیان خود دریافت کنید.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *