رفتن به نوشته‌ها

دروغ گفتن و حقایق بسیار جالب آن

دروغ گفتن حقایق بسیار جالبی را برای ما اشکار می سازد که در ادامه متن با آنها آشنا خواهیم شد. بعضی اوقات بدون اینکه حتی اندکی فکر کنیم دروغ می گوییم خودمان هم این را نمی دانیم که چرا و به چه دلیل درباره یک موضوع دروغ گفته ایم.

آیا شما تفاوت دروغ و دروغ بافی را می دانید؟ و یا اصلا اینکه دروغ چیست؟ ایا تا کنون به اینکه دروغ چه معنایی می تواند داشته باشد فکر کرده اید؟

در تعریف شخص دورغگو می توانیم بگوییم که برای اینکه بخواهد فرد دیگر را در رابطه فریب دهد به دروغ روی می آورد یا اینکه دلیل دیگری می تواند داشته باشد مثلا کسی را با دروغ گفتن شیفته و جذب خودش کند و حتی در برخی مواقع بدون اینکه هیچگونه نیت و قصدی داشته باشیم دروغ می گوییم کسی که دروغ می گوید حقیقت ماجرا را می داند و بین حقیقت و دروغ یکی را انتخاب می کند.

کسی که برای بالا بردن مقام خود و یا حسادت دروغ می گوید کسی است که بدون هیچ قصد و غرضی دروغ می گوید و به قول ما ایرانی ها از نوع دورغ مصلحتی است.

دو نوع دروغ وجود دارد نوع اول دروغی است که از سر خود خواهی و غیض است.

زمانی که ما می خواهیم یک تصویر عالی و خوب و دروغین از خودمان در ذهن مخاطب مان بسازیم این نوع دروغ گفتن را به کار می بریم. اما چگونه این کار را انجام می دهیم؟

در این نوع دروغ ما عیب های خودمان را به خوبی تبدیل می کنیم در مورد توانایی و استعداد هایی که داریم حقیقت را نمی گوییم و راجع به آن ها با افتخار صحبت می کنیم.

برای فروختن جنس خود به قیمت بالاتر این کار را انجام می دهیم

برای فروختن مالی که به ما تعلق دارد توضیحاتی بیان می کنیم که حقیقت ندارد و برای بدست آوردن پست و شغلی دروغ می گوییم.

برای کاری که انجام داده ایم و می خواهیم از مجازات آن فرار کنیم دروغ می گوییم این دروغ بیشتر بین بچه های کوچک و نوجوانان اتفاق می افتد.

نوع دوم: این نوع دروغی است که به نیت و قصد بدی نیست و می توانیم بگوییم که بیشتر از نوع دوستانه است ودر موارد زیر به کار می رود.

این دروغ را زمانی به کار می بریم که نمی خواهیم کسی را از خودمان ناراحت کنیم مثلا زمانی که کسی درباره لباس و یا مدل موی خود از ما می پرسد شاید اصلا آن مدل لباس و مو به او نیاید اما برای اینکه او ناراحت نشود از دروغ استفاده می کنیم.

یا اینکه یک خبر بد را به یک خبر خوب تبدیل کنیم و کسی را بخاطر شنیدن این دروغ خوشحال کنیم. در علم روانشناسی روانشناسان به این دروغ دروغ دفاعی می گویند.

اما چرا دفاعی؟ اما در نهایت هدف ما از گفتن دروغ  حفظ رابطه است که این رابطه از بین نرود.

ما این دروغ را می گوییم چرا که نگرانیم دیگران مارا مورد بی مهری قرار دهند ودیگر ما را دوست نداشته باشند و ما برای ادامه رابطه مان با دیگران نظرات خود را پنهان می کنیم تا مثل همیشه باشیم.

اما چرا اغلب دروغ می گوییم؟

طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است همه آدم ها در روز بیش از دوبار دروغ می گویند. البته این تعداد دروغ ها بستگی به شغل و مسئولیت فرد دارد که کم و زیاد می شود بیشتر دروغ ها بخاطر طفره رفتن از جواب به سوالات می باشد.

به خاطر چه هدفی دروغ می گوییم؟

ما به دلیل دروغ می گوییم که تصویر خوبی از خودمان در ذهن دیگران بسازیم و دیگران مارا بهتر از شخصیتی که داریم ببینند که این بحث در علم روانشناسی خواستگاه و جایگاه دلخواه اجتماعی می گویند.

دروغ از چه سنی شروع می شود؟

در اینجا دروغ را بین سنین مختلف بررسی می کنیم. دروغ از دوران کودکی شروع می شود و جزئی از مرحله شکل گیری شخصیت کودک است.

دروغ بین سنین 3 تا 5 سال چگونه است؟

در این سن دروغ گفتن در کودکان بیشتر می شود و این موضوع بیانگر این است که شخصیت انسان حتی در ابتدا و نزد پدر و مادرش شفاف نیست و هیچکس قادر نیست که شخصیت کلی طرفش را بشناسد.

دروغ گفتن کودکان در این سن نوعی سرگرمی وامتحان پدر و مادر محسوب می شود چرا که زمانی که کودک دروغ می گوید و والدینش متوجه می شوند که دروغ گفته است برای آن ها مثل یک تفریح و بازی است.

دروغ در سنین 7 سالگی به بعد چگونه است؟

در این سن بچه ها در دروغ گویی پیشرفت می کند و یاد می گیرند تمام کار ها و فکرهایی را که دارند نباید به پدر و مادر خود بگویند اما آن ها هنوز در دروغ گفتن ماهر نیستند و از تغییر رنگ صورت و صدای شان می توانید بفهمید که دروغ می گویند. نکته مهمتر اینکه تربیت والدین هم نقشی بسزا در این امر دارد.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *