رفتن به نوشته‌ها

مدیریت احساسات منفی با این 5 روش

هر کسی تمایل دارد که در زندگی احساس شادابی و رضایت مندی داشته باشد و همگی خواهان داشتن احساسات عاشقانه و روابط آرامش بخش هستند و به آرامش ذهن خود کمک کنند. سوالی که پیش می آید این موضوع است که پس چرا گروهی از افراد با تمایل خود در ناامیدی محض به سر می برند؟ کودکان به خاطر کمبود محبت و سرزنش های آزاردهنده در زمان کودکی از همان ابتدا به پرورش احساسات منفی درون خود می پردازند. هنگامی که بالغ تر می شوند احساسات منفی شدت بیشتری پیدا می کنند و انواع مختلف احساسات منفی را بیشتر تولید و ایجاد می کنند در نهایت قادر نخواهند بود به مدیریت احساسات منفی خود بپردازند.

از جمله عمده ترین موارد منفی که افراد تجربه می کنند شامل تردید، ترس،  نگرانی، حسادت، خشم،  احساس عدم کفایت در زمان مقایسه با دیگر افراد، غبطه و… می باشد و زمانی که کودک به طور مداوم سرزنش می شود در درون او احساس نگرانی، ترس و شک به وجود می آید. حتی هنگامی که کودک کارهای مطلوب و ارزشمند انجام می دهد باز هم خانواده او خوشحال نشده و تایید و محبت شان را از او دریغ می‌ کنند.

شما باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید مدیریت احساسات منفی خود را به دست بگیرید زیرا این احساسات منفی به آلودگی ذهن شما منجر شده و آرامش را از شما سلب می کند. زمانی که اضطراب به صورت مزمن شود از قدرت ذهنی تان کاسته و باعث افزایش التهاب می شود. پس شما با انجام راه حل هایی می توانید از ورود آنها به افکار تان جلوگیری کنید.

مدیریت احساسات منفی با این 5 روش

ما در این مقاله قصد داریم راه حل هایی را جهت کنترل احساسات و هیجانات منفی به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید. از جمله روش های مدیریت احساسات منفی شامل

تنفس و ریلکس کردن خودتان

زمانی که هجوم احساسات منفی سبب می شود به حالت مبارز تبدیل شوید، کل بدن شما به گونه ای محکم تر می شود یعنی باعث افزایش تنفس شما شده و منقبض می شوید. پس هر زمان احساس کردید چیزی منفی درون تان به وجود آمده است فورا چند نفس عمیق و آهسته بکشید.

می توان احساسات را درجه بندی کرد پس هنگامی که نگرانی شما به 8،9،یا 10 رسید نیاز است که شدت آن را پایین بیاورید و برای این کار باید تنفس تان را کند تر کنید. هر کاری را که می دانید به آرام شدنتان کمک می کند انجام دهید و به مدیریت احساسات منفی بپردازید. می توانید یک صحنه آرام را در ذهن تان تجسم کنید تا زودتر از احساسات منفی خلاصی یابید.

منحرف کردن ذهن خود

یکی دیگر از روش های مدیریت احساسات و هیجانات منفی منحرف کردن ذهن است. بهتر است که از بازی های معمایی که مثل پازل هستند و از لحاظ بصری به شدت شما را درگیر می کنند کمک بگیرید که به خوبی باعث می شوند ذهن تان را از موضوعات منفی و اضطراب آور دور کرده و آرامش اولیه تان را برمی گرداند. در نهایت هر موقع به دلایل مختلف به اضطراب و نگرانی دچار شدید می توانید با استفاده از این بازی های فکری منحرف کنید. از دیگر موارد منحرف کردن ذهن می تواند مطالعه کردن باشد. شما می توانید با مطالعه کتاب هایی که به محتوای آن علاقه دارید و همنیطوربا خواندن کتاب های رمان، به راحتی ذهن خود را از مسائل منفی دور کنید.

پیاده روی

یکی از بهترین روش هایی که قادر است حال روحی تان را بهبود بخشد پیاده روی در طبیعت است که باعث کاهش یافتن احساسات منفی تان خواهد شد. پژوهشگران دانشگاه میشیگان ایالات متحده جهت اثبات این شیوه درمانی اظطراب به پژوهش پرداختند.

آن ها پس از پژوهش و تحقیق های بسیار دریافتند  که پیاده روی در طبیعت و مشاهده و نگاه کردن به منظره های متنوع، مثل درختان و آبشارها، باعث کاهش حجم کورتیزول خواهد شد و حال روحی تان را بسیار بهترمی کند. پس پیاده روی را فراموش نکنید و با کمک آن به مدیریت احساسات منفی خود بپردازید. اگر که این پیاده روی را با همراهی دوست و کسی که به او علاقه مند هستید انجام دهید می تواند تاثیر قابل توجهی در آرام کردن ذهن تان داشته باشد و آرامش شما را افزایش دهد. طبق تحقیقات پیدا کردن دوست های واقعی باعث کاهش یافتن هورمون اضطراب می شود.

نوشیدن یک فنجان قهوه

اگر تا به امروزبه نوشیدن قهوه علاقه مند بودید پس سعی کنید آن را ترک نکنید. قهوه می تواند اضطراب شما را کاهش دهد. در واقع کافئین از گیرنده های ادنوزین که در مغز وجود دارد جلوگیری کرده وبه پیشگری از واکنش در مقابل موقعیت های اضطراب آور کمک می کند. در نهایت جهت خودداری از اضطراب و احساسات منفی قهوه می تواند گزینه مناسبی باشد. البته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کافئین زبان آور است و سبب عصبانیت و خشم خواهد شد.

شنیدن موسیقی

اضطراب می تواند به عنوان یک قاتل باشد اما موسیقی راک قادر خواهد بود شما را از آن حفظ کند. مطابق با پژوهشی که در دانشگاه کوئینزلند استرالیا، در مورد تاثیرات ذهنی موسیقی های انفجاری و پرسروصدا انجام شد دریافتند که موسیقی سنگین قادر است احساساتی نظیر ناراحتی و عصبانیت را تنظیم کرده و به کنترل کردن آن بپردازد. البته توجه داشته باشید که نیازی نیست ساعت های زیادی به این موسیقی گوش دهید، اما شنیدن تنها ده دقیقه آن باعث کاهش اضطراب و احساسات منفی تان خواهد شد.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *