رفتن به نوشته‌ها

همه چیز درباره علائم حمله پانیک و راه های درمان آن

علائم حمله پانیک در هر شخص متفاوت است که در زمانی که به فرد اضطراب بسیار زیاد به صورت ناگهانی وارد می شود حمله پانیک یا همان پانیک اتک ایجاد می شود.

معمولا حمله پانیک در ۳۰ دقیقه یا کمتر تمام می شود که این زمان بستگی به شدید بودن آن دارد. زمانی که شما به این حمله وارد می شوید حداقل ۴ علائم حمله پانیک را تجربه می کنید:

 • لرزش بدن یا لرزش درونی
 • سرگیجه و پایین آمدن فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • احساس نفس تنگی و سخت شدن تنفس
 • احساس درد یا سنگینی در ناحیه قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • عرق کردن بسیار زیاد
 • اضطراب یا ترس داشتن از اینکه کنترل خود را از دست بدهید
 • سردرد
 • احساس بی حالی و گم کردن خود
 • به صورت ناگهانی گریه کردن
 • احساس دور شدن از افراد و محیط اطراف

علت رخ دادن حملات پانیک چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم حمله پانیک در شرایطی که یک اضطراب بسیار شدید و ترسیدن از چیزی فراهم باشد رخ می دهد. برای مثال فردی که شخصیت درون گرا دارد و از صحبت کردن در مقابل افراد زیاد ترس دارد حمله پانیک به او وارد می شود.

به طور کلی فردی که به پانیک اتک مبتلا است ممکن است علایم دیگری را هم تجربه کند:

ترس داشتن از اتفاق افتادن مکرر حملات پانیک که ممکن است به صورت ناگهانی حتی در زمانی که در شرایط خاصی نباشید رخ بدهد.

وقتی شما حمله پانیک را تجربه کنید همواره ترس ها و نگرانی هایتان باعث تغییر دادن سبک زندگی شما می شود. مثلا تلاش می کنید که در اجتماع نروید و از خانه بیرون نیایید و از حضور داشتن در مکانی که قبلا در آن حمله پانیک را تجربه کرده اید دوری می کنید.

اضطراب داشتن برای ایجاده دوباره حمله پانیک. زمانی که فرد به بیماری پانیک اتک مبتلا باشد همواره این ترس را دارد که چه زمانی ممکن است این حمله رخ بدهد. باید بدانید که علائم حمله پانیک در این سه  نشانه می باشد: ترس و نگرانی بیش از حد، حضور نداشتن در اجتماع، ترس از رخ دادن حملات  به صورت مکرر و پشت سر هم.

شما می توانید با شناسایی علت حمله پانیک روش درمان آن را تعیین کنید.

علت پزشکی رخ دادن حملات پانیک

بیماری های جسمی هم میتوانند یکی از علت های پیدایش پانیک اتک باشد که شامل این بیماری ها هستند:

 • پرکاری غده تیروئید
 • هیپوگلیسمی یا همان فشار و قند خون پایین
 • مصرف مواد محرک مثل: کافئین و کوکائین یا آمفتامین و …
 • علایم ترک اعتیاد
 • پرولاپس قلبی

حتما به این نکته توجه کنید که اگر چندین بار این حمله را تجربه داشتید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

همچنین ژنتیک هم یکی از علت های پانیک اتک است زیرا مغز بعضی از افراد به صورت ژنتیکی تحریک پذیر است و همین باعث شدید تر شدن میزان ترس و اضطراب می شود و متاسفانه این افراد بیشترین حملات را نسبت به دیگران تجربه می کنند.

علت روانشناختی رخ دادن حملات پانیک

منظور از علت روانشناختی در پانیک اتک اتفاق های ناگوار و یا استرس آور زندگی است که قبلا تجربه کرده اید. برای مثل تجربه کردن استرس شدید در گذشته، مرگ یک شخص عزیز یا قرار گرفتن در سوء استفاده جنسی همچنین شکست در یک موقعیت مهم زندگی مثل کنکور یا… می توانند از علائم حمله پانیک باشند.

روانشناسان تحقیق کرده اند که دسته بسیار زیادی از این بیماران به این دلایل روانشناختی به پانیک اتک مبتلا شده اند زیرا در این موقعیت ها استرس و ترس شدید و حاد رخ می دهد که منجر به حمله پانیک می شود.

حتی فشار های زندگی هم در رخ دادن پانیک اتک نقش دارند مثلا طلاق و بیکاری یا ورشکستگی و…

روش های درمان حملات پانیک یا پانیک اتک

رعایت سه روش زیر به شما در درمان حمله پانیک کمک می کند:

۱.کنترل کردن استرس و اضطراب به وسیله دارو که پزشک برای شما تجویز می کند.

۲.کنترل و درمان اضطراب و ترس ها با کمک شیوه های روان درمانی

۳.شناسایی و پیدا کردن علت پیدایش استرس شدید در مغز

همچنین می توانید با روش های خود مراقبتی  که در ادامه مقاله می گوییم حمله پانیک خود را درمان کنید:

۱.نفس عمیق و رواش های آرامش بخش و مدیتیشن را تمرین کنید. نفس کشیدن به صورت عمیق به شما کمک می کند که از پیدایش حمله پانیک جلوگیری کنید همین طورانجام روش هایی مثل یوگا و مدیتیشن  به صورت منظم در روز به شما کمک می کند که کمتر دچار استرس و اضطراب شوید.

۲.دانش و اطلاعات خود را در ارتباط با پانیک اتک و اضطراب بیشتر کنید هر مقدار که در باره آن بدانید کمتر احساس ناراحتی و ناتوانی در کنترل خود می کنید. پس مطالعه درباره بیماری در درمان حمله پانیک به شما کمک زیادی می کند.

۳.از سیگار کشیدن و مصرف مواد دخانیات دیگر و همچنین از مصرف الکل و کافئین دوری کنید.

همان طور که قبلا توضیح دادیم مصرف این مواد باعث ایجاد و تشدید حمله پانیک می شود و اگر می خواهید خود را درمان کنید مصرف این مواد را ترک کنید.

۴.خواب کافی داشته باشید. به اندازه خوابیدن یکی از بهترین روش های درمان پانیک اتک است زمانی که شما یک خواب ناآرام و بی کیفیت را داشته باشید میزان استرس شما در روز بیشتر می شود. پس تلاش کنید که حداقل ۷ تا ۹ ساعت خواب آرام داشته باشید.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *