رفتن به نوشته‌ها

نظریه امید اسنایدر چیست؟

در مورد نظریه امید اسنایدر چه می دانید؟ برای رسیدن به اهداف تان چه اقداماتی انجام می دهید؟ اگر در راه دست یابی به موفقیت ها با موانع بزرگ و سختی مواجه شوید چه کار می کنید؟ چنانچه در مشکلات و سختی ها پا پس نمی کشید و با تلاش بیشتری قدم در راه می گذارید، به طور قطع فردی امیدوار هستید.

یکی از روانشناسان بزرگ دنیا به نام ریک اسنایدر با طرح افکار مثبت گرایانه و گشودن دریچه های روشن مقابل دیدگان دنیا علاوه بر ایجاد فضایی سفید، نام خود را در فهرست بهترین های جهان نیز به ثبت رساند. حال قصد داریم در این مقاله شما را با نظریه امید درمانی اسنایدر آشنا نموده و هر آنچه از راهکارهای خاص در این زمینه می دانیم را با هم به اشتراک بگذاریم.

اهمیت امید

امید درمانی امروزه بخش مهمی از روند بهبود بخشی به بیماران محسوب می گردد و همواره بهترین نتیجه ها زمانی به دست می آید که بالاترین سطح امید را دارید. هر اندازه فردی با مهارت و استعداد باشید، بازهم برای فتح قله های موفقیت به امید نیازمندید. زندگی پر از شرایط سخت و فراز و نشیب های طاقت فرسا است، و تمام درهای قفل شده ای که مقابل راه تان قرار می گیرد با کلید امید و در کنار تدبیر صحیح شما را به سرمنزل مقصود رهنمون خواهد کرد.

تفکرات مثبت باید در زمان کودکی و درست وقتی که شخصیت هر انسانی در حال شکل گیری می باشد، در ذهن و روحش نهادینه شود. درک بخش هویتی افراد در سن یکسالگی بسیار قوی و همراه با رشد تفکر صورت می پذیرد.

اجرایی کردن نظریه امید

با نظریه امید اسنایدر می توان به خود یا دیگران کمک شایانی نمود. امیدواری بخش های گوناگونی دارد و با تکیه بر استعداد ها و توانایی های فردی به طور قطع مسیر رشد و شکوفایی را به روی انسان می گشاید. عناصر اصلی این نظریه را به اختصار در توضیحات ذیل بیان می کنیم.

گام اول : ترغیب به تفکر هدف گرا

انسان ها اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت دارند و همگی به نوع جملاتی که ما به زبان می آوریم بستگی دارد. هرچه به عنوان سخن بیان می کنیم، ابتدا از کانال ذهن و فکر می گذرد. اسنایدر طبق تحقیقات فراوان به این نتیجه رسید که افراد در زمانی که خود را در نزدیک ترین حالت ممکن نسبت به موفقیت ها می بینند، از اوج امیدواری برخوردارند. مدام به اهداف خود بیاندیشید، و از هر زاویه ای یک چالش جدید را بررسی نمایید، تا از نقاط ضعف و قوت آن ها خوب باخبر شوید. چنانچه در راس یک ارگان به عنوان مدیر یا رئیس قرار دارید، با استفاده از شیوه های مدیریتی اهداف موسسه را به خوبی به کارکنان تفهیم کرده و نکات امیدوارانه را به شکل مفاد یک قرارداد در صدر لیست، هدف ها بگذارید.

گام دوم: جست و جوی مسیرهای موفقیت

نظریه امید اسنایدر شیوه های تفکر راهبردی را به ساده ترین شکل توضیح می دهد. یافتن راه های درست و مناسب برای رسیدن به موفقیت، نوعی تفکر راهبردی به شمار می رود. میزان تلاش و اراده شما با مقدار امیدواری تان رابطه ی مستقیم دارد و اگر در مسیر به مانعی سخت و غیر قابل حل برسید، قطعا به دنبال دروازه ای جدید می گردید.

اهداف خود را در یک فهرست مشخص قرار داده و کارهای ضروری که لازمه ی دست یابی به پیشرفت است را بررسی نموده و بر اساس اولویت مد نظر بگیرید. مسیر پیش رو نمی تواند راحت و بدون خطر باشد و باید جنبه های مختلف ریسک و اشتباهات را به خوبی بشناسید. همیشه در دسته بندی اهداف، آینده را در مقابل چشم تان بگذارید، هر چه طراحی می کنید، را بر پایه مشکلات احتمالی قرار داده و از بیشترین خلاقیت و مانور ذهنی خود استفاده نمایید.

گام سوم : ایجاد تغییر

گام بعدی که اهمیت فراوانی در نظریه امید اسنایدر دارد، ایجاد تغییر می باشد. تداوم در مسیری که انتخاب نموده اید زمینه های موفقیت را برای شما فراهم می آورد، تنها کافی ست با هر شکست پا پس نکشیده و با قدرت بیشتری به جلو حرکت نمایید. شیوه های تفکر عاملی یا همان بهره گیری از هوش و ذهن خلاق، به طور قطع شما را در برابر ناملایمات منعطف تر کرده و از روزنه های موجود می گذرید، اما فردی که انعطاف فکری نداشته باشد، به بیراهه خواهد رفت. بزرگ ترین چالشی که معمولا با آن دست به گریبانیم، کمبود زمان کافی برای دست یابی به قله های ترقی است، و این معزل با کمی آموزش مدیریت زمان قابل حل می گردد. عادت های رفتاری خود را در نظر گرفته و با یک خانه تکانی اصولی هر چه موجب کاهلی و سستی بوده حذف و رفتارهای مثبت خود را تقویت نمایید.

کارهای روزمره ای که اهمیت چندانی ندارند، را کنار گذاشته و وقت با ارزش را هدر ندهید. هرگز اجازه تخلیه کپسول انرژی و انگیزه را برای ذهن خود صادر نکنید، با کوچکترین تزلزل تمام اهداف روشن را مقابل چشم تان گذاشته و با تجسم آن ها در جهت تحقق شان گام بردارید. به افرادی که تحت نظارت شما کار می کنند، آزادی بیان نظرات و کمی تغییر و تنوع بدهید تا شاهد اوج موفقیت ها در سایه خلاقیت جمعی باشید.

منتشر شده در روانشناسی

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *