معرفی بهترین غارهای آبی در ایران

غارهای آبی ایران در استان های مختلفی از کشورمان وجود دارند که بخش مهمی از جاذبه های گردشگری و توریستی به شمار می روند. غارها در گذشته های بسیار کهن اولین محل سکونت بشر محسوب می گردیدند، و بعدها با ساخت خانه ها فقط به عنوان مکانی برای نگهداری آذوقه و ابزار ارزشمند آنان مورد استفاده قرار می گرفت.

انسان با کنجکاوی خاصی که همیشه همراه اوست سعی در کشف ناشناخته های زمین داشته و با نفوذ به غارها در اعماق زمین اطلاعات اعجاب انگیزی از این جاذبه های طبیعی کسب نموده. خیلی از غارها در بررسی های اولیه بسیار محدود به نظر می رسیدند، اما با نفوذ عمیق تر به بخش های زیرین آن ها مشخص شد بعضی ها دارای طبقات منحصر به فردی می باشند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به گشت و گذار در مناطق اسرار آمیز علاقه مندید با ما همراه شوید تا چند تا از غارهای ایران را بشناسیم.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه طولانی ترین غار در ایران می باشد که با قدمتی 65 میلیون ساله یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه به شمار می رود. این غار به عنوان بزرگ ترین غار آبی آسیا نیز محسوب می گردد. دمای داخل غار بسیار خنک بوده و امکان بازدیداز آن در فصل زمستان تقریبا غیر ممکن است. قلعه ای به شکل قوری که متعلق به زمان ساسانیان بوده موجب می گردد تا نام غار را قوری قلعه بگذارند.

غارهای آبی ایران,غارهای ایران,غارهای آبی ایران,

غار شاپور

غارتاریخی  شاپور در استان فارس و 12 کیلومتری کازرون یکی از زیباترین غارهای آبی ایران است ، و با تندیس ها و کتیبه های متعددی که در طول تاریخ به آن اضافه کرده اند، نمایی جذاب برای گردشگران ایجاد نموده. دو کتیبه بزرگ از جنس سنگ در دهانه غار تعبیه شده اند که یکی ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب می باشد و به همین دلیل نام غار را شاپور نهاده اند. مجسمه ای از شاپور نیز به فضای کهن غار ابهتی خاص بخشیده.

غار علیصدر

غار آبی علیصدر بزرگ ترین غار در جهان است، که با کشف قسمت های بیشتری از آن و وجود دریاچه ای بزرگ با عمق 14 متر در داخل غار فقط می توان با قایق از آن دیدن نمود. قدمت غار علیصدر به زمان ژوراسیک باز می گردد و به دلیل اینکه نوری در غار نمی تابد، هیچ موجود زنده ای قادر به زندگی در علیصدر نیست. نکته جالب دیگر دمای 14 درجه ای داخل غار می باشد که در تمام سال یکسان بوده و امکان بازدید علاقه مندان را در هر فصلی فراهم می آورد.

غارهای ایران,غارهای آبی ایران,غارهای ایران,

غار کرفتو

در 70 کیلومتری شهر دیواندره واقع در استان کردستان غاری زیبا به نام کرفتو خودنمایی می کند، که قدمتی مربوط به دوره سوم زمین شناسی را به خود اختصاص داده. در زمان های کهن از کرفتو برای سکونت بشر استفاده می کردند. نمای داخل غار به شیوه ای زیبا و استادانه به شکل اتاق، دالان و تالار کنده کاری شده و وجود کتیبه های یونانی مربوط به زمان سلوکیان نمایی خارق العاده از این غار به تصویر می کشد. تمام قسمت های کرفتو هنوز به صورت کامل کشف نگردیده است.

غار یخ مراد

یکی دیگر از غارهای آبی ایران، یخ مراد نام دارد که در استان البرز و 4 کیلومتری گچسر واقع گردیده. غار یخ مراد قدمتی برابر با دوران پیش از تاریخ باستان شناسی در ایران داشته و در تمام بخش های آن قندیل های بسیار بزرگی با اشکال مختلف به چشم می خورد، که جلوه ای با شکوه به غار بخشیده. این غار بسیار مورد علاقه غارنوردان قرار گرفته و با صعود از قندیل ها می توانند ساعات هیجان انگیزی را برای خود رقم بزنند.

غارهای آبی ایران,غارهای ایران,غارهای آبی ایران,

غار سهولان

جایگاه دومین غار آبی بزرگ در ایران را غار سهولان در آذرباییجان غربی و شهر مهاباد به خود اختصاص داده است. فضای داخل غار را چیزی حدود 2 هکتار تخمین می زنند، که تا به حال تنها 550 متر از آن کشف و قابل بازدید شده. مردم آذرباییجان به سهولان غار لانه کبوتر نیز می گویند و با دمایی حدود 10 تا 13 درجه در کل سال می تواند محلی برای سکونت برخی مهره داران به شمار برود.

غار خفاش

غاری کوچک در استان ایلام که در حدفاصل 1 کیلومتری از چشمه های آبگرم دهلران قرار گرفته، محل سکونت میلیون ها خفاش می باشد و به همین دلیل به غار خفاش مشهور گردیده است. در زمان های بسیار قدیم غار محل اقامت بشر بوده و زمانی که انسان ها دست به ساخت اجتماعات بزرگ تری زدند این غاربه محلی برای زندگی خفاش ها تبدیل شد. هر روزه با غروب آفتاب پرواز دسته جمعی خفاش ها برای خروج از غار نمایی هیجان انگیز را به تصویر می کشد.

غارهای ایران,غارهای آبی ایران,غارهای ایران,

غار ایوب

غار ایوب نیز در فهرست بهترین غارهای ایران جای می گیرد که در استان کرمان و در مسیر جاده بندر عباس قرار دارد. ابعاد دهانه غار با 80 متر ارتفاع و عرض 60 متر به عنوان پهناورترین غار آذرین در ایران به شمار می رود. غار زیبای ایوب در زمان اشکانیان محلی برای سکونت انسان بوده و از آثار و ابزار به دست آمده در غار می توان به قدمت تاریخی آن پی برد.

غار یخی چما

غار یخی چما در استان چهارمحال بختیاری یکی از غارهای آبی ایران است که منبعی از آب شیرین را در خود جای داده. دمای بسیار پایین غار و وجود برف و یخ های فراوان موجب شده تا رودخانه هایی که در غار جریان دارند از لایه های بالایی کاملا یخ بزنند. برای سفر به یخی چما همراه بردن امکانات کوهنوردی در زمستان الزامی می باشد.

اشتراک گذاری: