رفتن به نوشته‌ها

زیبا ترین جاده های ایران

جاده های زیبای ایران کجاست؟

جاده های زیبای ایران هنگام سفر به شما حسی ناب و شورانگیز را خواهد داد که علاوه بر مقصد می توانید از این جاده ها نهایت لذت را ببرید. اگر شما هم از افرادی هستید که علاوه بر مقصد مورد نظر دوست دارید مسیر دیدنی و زیبا را پشت سر بگذارید در این مقاله می توانید چند مورد از جاده های منحصر به فرد ایران را بشناسید.

جاده چالوس

مسیری باریک بر روی یک دره کوهستانی می باشد. در بین همه جاده های بی نظیر ایران تنها جاده ای که به عنوان یک جاذبه گردشگری معرفی می شود  و به اندازه سفر به یک مقصد خاص اهمیت دارد جاده چالوس می باشد. این جاده از کرج شروع می شود و تا فاصله ای حدود 180 کیلومتر ادامه دارد. این جاده به قدری زیبا و دل انگیز است که مسافران با وجود جاده فیروز کوه دوست دارند از این مسیر خود را به مازندران برسانند.

جاده چالوس به جاده 59 معروف است و حدود 90 سال قدمت دارد، به دلیل شرایطی کوهستانی که بر این مسیر حاکم است شاهکاری بی نظیر به شمار می رود به همین علت به عنوان زیباترین جاده های ایران شناخته می شود. در میانه راه چالوس تونلی وجود دارد به اسم کندوان که در دل کوه آن را حفر نموده اند  و به عمق دو کیلومتر خالی شده است تا نیازی نباشد مسیر طولانی را دور بزنید با این کار جاده را 13 کیلومتر کوتاه تر کرده اند. صخره های خشن، پیچ های تند، مه، جنگل های بی نظیر، رود، آبشار، سد، صنایع دستی و … از دیدنی های جاده چالوس به شمار می روند.

گردنه حیران

اگر می خواهید نمونه ای از بهشت را ببینید می توانید از اول تونل اردبیل تا آستارا پیش بروید در این مسیر چهل کیلومتری یکی از گردنه های زیبای ایران را مشاهده خواهید نمود. هنگام وارد شدن به این جاده باید با وجود مه های زیاد در دل جنگل رانندگی کنید زیبایی این مسیر به حدی خیره کننده است که تا به خودتان بیایید مسیر تمام می شود و بعد از آن وارد خاکی و کویر خواهید شد. منظره مرزی رود ارس در یک طرف جاده قرار دارد  و جنگل های پوشیده از مه در طرف دیگر جای گرفته اند. در مسیر ممکن است هر بار مشغول به حدس زدن عمق دره شوید، اما با کنار رفتن مه خواهید فهمید که اشتباه کرده اید به قدری دره عمیق است که نمی توان عمق آن را تخمین زد. گردنه حیران به عنوان یکی از جاده های زیبای ایران شناخته می شود که 40 کیلومتر از بهشت را برای شما رقم می زند.

جاده اسالم به خلخال

یکی از جاده هایی که استان گیلان به اردبیل را به هم متصل می کند جاده اسالم-خلخال می باشد، این جاده به نظر گردشگران یکی از زیبا ترین جاده های ایران به شمار می رود که 70 کیلومتر ادامه دارد. این جاده به تنهایی به عنوان یکی از زیباترین مناطق گیلان شناخته می شود. سرسبزی بی نظیر، پیچ های ملایم، کلبه های چوبی ، دشت های پر از گل، گله هایی که از دور دیده می شوند و عطر فوق العاده طبیعت  مسیری رویایی را به وجود می آورند.

همانند جاده چالوس در جای جای این جاده می توانید یک جاذبه طبیعی را مشاهده نمایید آب گرم کیوی، دریاچه آن، مراتع روستای سوباتان، دشت هایی که در اواخر تابستان از شقایق پر می شوند، رودخانه منحصر به فرد و کندو های عسل را می توانید از پشت شیشه نگاه کنید و هر کدام را که دوست داشته باشید از نزدیک مشاهده کنید. با این تفسیرهایی که از این جاده شد می توان گفت جاده اسالم خلخال یکی دیگر از جاده های زیبای ایران می باشد. اگر شما از گیلان مشغول رانندگی باشید مسیر شما بیشتر سر بالایی است ، اما اگر از شهرهای غربی به سوی شمال می روید در سراشیبی باید رانندگی کنید.

جاده اورامان

تمامی جاده هایی که تا به حال معروفی نمودیم همگی از رشته کوه البرز و دریای مازندران بودند. حال نوبت به تعریف از بلندی های زاگرس می رسد. در 90 کیلومتری از سنندج جاده ای وجود دارد که روستای هجیج پاوه را به اورامان متصل می کند. با نگاه کردن به جاده می توانید همکاری بی عیب و نقص انسان با طبیعت را مشاهده کنید این جاده به دلیل اینکه در روستایی طبقاتی و زیبا قرار دارد به اورامان معروف است و در فهرست زیبا ترین جاده های ایران قرار دارد. این مسیر حدود 40 کیلومتر طول دارد  و در فاصله هایی کوتاه از هم انحرافی هایی وجود دارد که شما می توانید برای خوردن یک فنجان چای توقف کنید و از زیبایی طبیعت نهایت لذت را ببرید.

توقف بین راهی در یکی از جاده های زیبای ایران در گردنه ای به اسم ژالانه قبل از رسیدن به اورامان می تواند یکی از بی نظیر ترین لذت ها را برای شما رقم بزند. اگر هنگام تابستان راهی این جاده شوید می توانید دشت های شقایق، غار قوری قلعه، دره پیر شالیار، شهر مرزی ژالانه و روستای پلاکانی آن را مشاهده نمایید و از نزدیک هر کدام از این جاده ها را لمس کنید. در این سفر می توانید صنایع دستی مختلفی را از مردمان هنرمند این دیار مشاهده کنید و با خریدن آن ها یادگاری هایی بی نظیری را با خود به همراه خواهید برد.

منتشر شده در گردشگری

اولین باشید که نظر می دهید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *