رفتن به نوشته‌ها

آشنایی با اصطلاح بوم گردی و اقامتگاه بوم گردی

بوم گردی مفهومی معادل با کلمه انگلیسی اکوتوریسم است. زمانی می توانیم بگوییم در یک محل یا مکان گردشگری اکو توریسم جریان دارد که قوانین و مقررات حاکم بر آن منطقه کاملا با حفظ محیط زیست همسو و مطابق با تمام ضوابط و شرایط اجتماعی و فرهنگی مردم بومی آنجا باشد. تلاش در جهت پایدار تر کردن کیفیت معشیت آن ها از اولین اصول تاکیدی در این روش است؛ به طور حتم با این تفاسیر می توان آن را بهترین شکل از طبیعت گردی نامید.

در ادامه مطالبی برای آشنایی بیشتر با مفهوم پیش رو گردآوری شده که برای همه مشتاقان سفر و تجربه های نو و تازه جالب خواهد بود.

تعریف واژه بوم گردی:

یک گردشگری توام با حس مسئولیت پذیری نسبت به محیط زیست مقصد تا جایی که همگی خصوصیات طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و اقصادی، در بهترین شکل ممکن به حیات خود ادمه بدهند. کمک به حفظ اصالت محل مهم ترین نکته درباره فهم این لغت است. در این نوع از سفر نگرش لذت بردن و تماشا کردن جاذبه ها به همان شکل بکر و حقیقی خود است که اهمیت دارد و هر چه جز این مورد تایید نیست.

اکوتوریست یا بوم گرد:

همه کسانی که در مدت اقامت شان در یک منطقه کمال توجه را به مراقبت و محافظت از محیط پیرامون دارند را می توان اکوتوریست نامید. اغلب علاقه مندان دغدغه مند و مسئولیت پذیر طبیعت، پایبند به اصول و ارزش هایی مهم هستند؛ لذت بردن از زیبایی مناظر و چشم انداز ها آمیخته با کمک به افزایش سطح رفاه حال اهالی بومی، از جمله آن هاست.  این دسته افراد بیشتر از سایرین متقاضی حضور درانواع  اقامتگاه بوم گردی هستند و این مورد را به مهمان خانه ها وهتل ها ترجیح می دهند.

اصول اولیه بوم گردی

با گذشت حدود 25 سال از تاسیس انجمن جهانی بوم گردی TIES همچنان به پایبندی بر سه اصل و ارزش اساسی درمفاد آن تاکید شده؛ که به اختصار این سه مورد را بیان کرده ایم.

 1. پرهیز از فعالیت های مخرب و صدمه زننده بر گونه های طبیعی
 2. اخلاق مداری در مواجهه با طبیعت
 3. رعایت ارزش گذاری و احترام نسبت به حفظ سلامت محیط زیست

چرا بوم گردی؟

 1. ترویج دوستی و آشنایی بین فرهنگی:

در بین ارزش های موکد این شیوه از سفر، آگاهی بخشی بهینه و آشنا ساختن مسافران با مولفه های ویژه مقصد سفرشان، جایگاهی ویژه دارد. این ارتباط موجب می شود تا گردشگر احساس وابستگی و مسئولیت بیشتری در قبال پیرامونش داشته باشد.

 1. حفظ منابع نفیس طبیعی:

بوم گردی یعنی همه سعی خود را بکنید تا پس از بازگشت تنها رد پایتان باشد که روی زمین باقی مانده! هرگونه عملی که به خدشه دار شدن سلامتی طبیعت منجر می شود به طور کل فراموش کنید.

 1. تاثیر گذاری در پابرجا ماندن فرهنگ بومی:

مردم محلی اغلب با فروش محصولات دامی، غذا های محلی و صنایع دستی خود سعی می کنند تا کسب درآمد بکنند؛ به همین دلیل حضور گردشگران برای گذران زندگی آن ها بسیار مهم و ضروری است. همینطور آن ها با نشان دادن آداب و رسوم شان درصدد جذب توریست ها به فرهنگ خود هستند. تداوم این مسائل به ماندگاری فرهنگ بومی می انجامد.

 1. کمک به موضوع توسعه پایدار:

عبارت توسعه پایدار امری تک وجهی نیست و حفظ و مراقبت از محیط زیست یکی دیگر از ارکان مهم این مفهوم است. پیش بردن این هدف، مستلزم توجهی بیشتر و هدفمند تر به  تمام رکن های موجود در جامعه اعم از فرهنگ، زیست بوم، اقتصاد و حتی اصلاح شیوه های زندگی مردم است. گسترش دانش و آگاهی مردم و برخورد بالغانه و مسئولانه تر نسبت به گذشته به خوبی نشان دهنده تاثیر اکوتوریسم بر استواری بیشتر این بخش از مفهوم توسعه پایدار است.

بوم گردی در ایران:

تنوع بالای اقلیمی و زیست بوم در ایران فرصت گران بهایی را برای طرفداران محیط زیست فراهم کرده تا با نهایت احترام و خلوص، به سفر و گشت و گذار بپردازند. جاذبه های چشم نواز و تکرار نشدنی که هیچ کجای دیگر نظیرشان را پیدا نمی کنید باعث شده تا اکوتوریسم در کشور ما رونق روز افزونی داشته باشد. هرچند هنوز این واژه آنطور که باید در فرهنگ لغت ما جا باز نکرده اما ویژگی های ارزشمندی همچون چهار فصل بودن و تنوع بالا و متفاوت پوشش گیاهی، نشان از پتانسیل بالای طبیعت ایران دارد. سکونت گزیدن در یک اقامتگاه بوم گردی را نیز فراموش نکنید. تجربه ای متفاوت که لذت سفرتان را چند برابر می کند.

بوم گردی درایران با توجه با نوع فعالیت مردم محلی و خصایص منحصر به فرد جغرافیای مقصد، در چند دسته به عنوان مثال گردشگری روستایی، عشایری، صحرا نوردی و… جای می گیرد. افزایش سطح آگاهی مردم موجب شده تا در چند مدت اخیر توجه ها بیشتر به سمت حفظ میراث ارزشمند طبیعی و بومی جلب شود. ادامه این روند و سوق پیدا کردن به سمت حضور مسئولانه، به دور از تظاهر و معنا کردن اکوتوریسم در قالب حقیقی خود نوید بخش آتیه ای روشن و امید بخش برای محیط زیست گران بهای کشور مان است.

منتشر شده در گردشگری

اولین باشید که نظر می دهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *